Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Koronawirus: dlaczego prawosławni wzywają na pomoc świętego Haralampiusza?

COVID

Pascal Deloche / Godong | Ref:557

Anna Ashkova - 14.04.20

Święty Haralampiusz (Charłamp) żył w latach 89 – 202. Prawdopodobnie był biskupem Magnezji w Azji Mniejszej i w wieku 113 lat zginął śmiercią męczeńską za panowania cesarza Septymiusza Sewera. W kościele prawosławnym wspomina się go w czasach epidemii ze względu na słowa, jakie wypowiedział przed śmiercią.

Od początku epidemii za przykładem mnichów z Góry Atos wiernym kościoła prawosławnego na całym świecie zaleca się modlitwę o orędownictwo świętego Haralampiusza, szczególnie wzywanego w trakcie epidemii. Ten biskup Magnezji położonej w Tesalii, która należała do Cesarstwa Rzymskiego (tereny dzisiejszej Grecji) w II w. przez długi czas głosił Ewangelię.

W roku 113 został uwięziony, ponieważ wieść o jego apostolstwie dotarła do sprawujących kontrolę nad tymi terenami prokonsula Lucjana i dowódcy wojskowego Lucjusza. Postawiony przed trybunał święty odważnie przyznał się do wiary w Chrystusa i odmówił złożenia ofiary posągom i fałszywym bożkom. Ze względu na to świadectwo został poddany wyjątkowo okrutnym torturom. Oprawcy okaleczyli go ostrymi narzędziami, a następnie żywcem obdarli ze skóry. Wtedy święty w swej pokorze zwrócił się do nich słowami: „Dziękuję wam, bracia, że zdarliście skórę z mego starego ciała i przygotowaliście moją duszę na życie wieczne”.

Moc ostatnich słów świętego Haralampiusza

Po tym jak zaprowadzono go przed oblicze cesarza Septymiusza Sewera, zadano świętemu jeszcze mnóstwo innych dotkliwych tortur. Kiedy święty Haralampiusz usłyszał wyrok śmierci i dotarł na miejsce egzekucji, modlił się w ten sposób: „Panie, daj, aby ziemi, gdzie spocznie moje ciało i gdzie będzie czczona moja pamięć, nigdy nie dosięgnął ani głód, ani zaraza, ani nieurodzaj”. Po tej modlitwie skonał w wyniku zadanych ran, zanim nawet kat zdążył ściąć mu głowę.

Świętego Haralampiusza wspominamy 10 lutego. Jego czaszka przechowywana jest w Klasztorze Świętego Stefana w greckich Meteorach. Inne fragmenty relikwii znajdują się w różnych kościołach na świecie. Od niepamiętnych czasów święty ten, cieszący się szczególną czcią wśród Greków, wzywany jest z prośbą o powstrzymanie epidemii.

Oto krótka modlitwa, którą można odmawiać z prośbą o orędownictwo świętego Haralampiusza podczas pandemii koronawirusa:

Sławimy Cię pieśnią, Haralampiuszu, zwycięski prawosławny Chrystusa męczenniku,ciała i duszy cudowny lekarzu Ty zsyłasz na nas obficie łaski uzdrowienia, Uwalniasz od namiętności, chorób i demonów, Tych, którzy wołają do Ciebie: Raduj się, święty męczenniku Haralampiuszu. Amen

RODZINA FEDORÓW

Czytaj także:
„Noe słuchał Boga, zbudował Arkę i przeżył!”. Jak przetrwać koronawirusa domowo i rodzinnie?


KORONAWIRUS

Czytaj także:
Boisz się, jak będzie wyglądało twoje życie po koronawirusie? Posłuchaj rad tego zakonnika

Tags:
koronawirusPrawosławie
Top 10
Zobacz więcej