Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/05/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Papież ogłosił dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Ziemi Świętej

Pope Francis General Audience October 18 2023

Antoine Mekary | ALETEIA

Katolicka Agencja Informacyjna - 18.10.23

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty wyraził swoje zaniepokojenie konfliktem w Ziemi Świętej i zaapelował do wiernych na całym świecie o włączenie się w piątek 27 października Dzień postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju. Wezwał także, by nie zapominać o udręczonej Ukrainie.

Publikujemy tekst papieskiego przemówienia:

Drodzy bracia i siostry, także dzisiaj moje myśli kierują się ku Palestynie, Izraelowi. Rośnie liczba ofiar, a sytuacja w Gazie jest rozpaczliwa. Proszę, aby uczyniono wszystko, co możliwe, żeby uniknąć katastrofy humanitarnej. Niepokoi możliwe rozszerzenie konfliktu, podczas gdy na świecie otwartych jest już wiele frontów wojennych. Niech ucichnie broń, niech zostaną wysłuchane wołania o pokój ubogich, ludzi, dzieci. Bracia i siostry, wojna nie rozwiązuje żadnego problemu. Sieje tylko śmierć i zniszczenie, powiększa nienawiść, pomnaża zemstę. Wojna przekreśla przyszłość.

Zachęcam osoby wierzące, do opowiedzenia się w tym konflikcie tylko po jednej stronie: po stronie pokoju. Ale nie słowami, lecz modlitwą, z całkowitym poświęceniem się. Mając to na uwadze postanowiłem ogłosić piątek 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty. Zapraszam do włączenia się weń, w sposób jaki uznają za stosowny siostry i braci różnych wyznań chrześcijańskich, osoby należące do różnych religii i tych, którym leży na sercu sprawa pokoju w świecie. Tego wieczoru o godzinie 18,00 w bazylice św. Piotra będziemy przeżywali w duchu pokuty godzinę modlitwy, aby błagać o pokój w naszych czasach, o pokój na tym świecie. Proszę wszystkie Kościoły partykularne, aby w nim wzięły udział, przygotowując podobne inicjatywy, które angażowały by lud Boży.

Po pozdrowieniu pielgrzymów włoskich Ojciec Święty przypomniał o trwającej wciąż wojnie na terenie Ukrainy:

Bracia i siostry, proszę was, abyście nadal modlili się o pokój i nie zapominajmy o udręczonej Ukrainie, o której obecnie się nie mówi, lecz dramat trwa nadal.

Tags:
izraelmodlitwapapież FranciszekZiemia Święta
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail