Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Cztery tajemnice objawiane w sakramencie małżeństwa

Happy Romantic Middle Aged Couple Enjoying Beautiful Sunset Walk on the Beach

EpicStockMedia | Shutterstock

Yohana Rodríguez Yohana Rodríguez - 29.09.23

Zrozumienie tajemnic małżeństwa to odkrycie sposobów, które sprawiają, że nasza miłość wzrasta z biegiem lat.

Małżeństwo jest sakramentem, który odzwierciedla Trójcę Świętą w sposób ziemski, poprzez miłość małżonków. Z miłości dwojga ludzi rodzi się trzeci człowiek, tak jak dzieje się z Bogiem Ojcem i Synem Bożym – z tak wielkiej miłości „rodzi się” trzecia osoba, Duch Święty.

Dlatego też, rozumiejąc tajemnice małżeństwa, odnajdziemy nowe drogi, na których z biegiem lat miłość będzie wzrastać w wyniku oczyszczającego zjednoczenia przez Ducha Świętego.

W chrześcijaństwie małżeństwo „oznacza awans, ponieważ choć ciało się starzeje, duch odmładza się, a miłość często staje się intensywniejsza. Czas niesie ze sobą odkrycie tajemnicy miłości” – pisze Fulton J. Sheen w swojej książce.

Sakrament ten objawia się w dwóch zasadniczych aspektach, którymi są rodzina i wniebowstąpienie w miłości. Bóg w swoim stworzeniu zamierzył, że zjednoczenie dwojga ludzi będzie skupiać się na dalszym zachowaniu obrazu Trójcy Świętej. Dlatego doświadczane tajemnice są odzwierciedleniem ofiarności i unikania egoizmu, aby skupić się na kochaniu innych.

Owocem małżeństwa są dzieci poczęte przez rodziców. Odnajdujemy w nich tę tajemnicę, przez którą powstał sakrament małżeństwa, który z biegiem czasu ożywia i podtrzymuje tę jedność małżonków.

Oto cztery tajemnice, przez które przechodzi małżeństwo, a które utrzymują ten „trwały i czarujący romans”:

1Tajemnica ciała

Małżonkowie poznają się poprzez tajemnicę ciała, którą tworzy zjednoczenie w akcie małżeńskim. 

„Mąż niech oddaje powinność żonie, podobnie też żona mężowi.Żona nie rozporządza własnym ciałem, lecz jej mąż; podobnie też i mąż nie rozporządza własnym ciałem, ale żona. Nie unikajcie jedno drugiego”. 1 Kor 7, 3-5

Ten cytat mówi nam o tym, jak małżonkowie znają się nawzajem jako jedno ciało, nie są już tylko indywidualnymi istotami, ale zostali pobłogosławieni zjednoczeniem ciała i duszy.

2Macierzyństwo i ojcostwo

Ta druga tajemnica zaczyna się od narodzin pierworodnego dziecka. To właśnie w tym momencie percepcja mężczyzny zmienia się, gdy widzi swoją kobietę. Jej uroda jest podkreślona, ponieważ nie tylko odzwierciedla kobiecość, ale widzi w niej wyraz macierzyństwa w całej okazałości.

Podobnie kobiety nie tylko dostrzegają siłę mężczyzn, ale widzą także ich męskość wyrażającą się poprzez ojcostwo. 

3Zdolność rodziców do pouczania serca

Trzecia tajemnica wyraża się w sposobie, w jaki rodzice decydują się prowadzić swoje dzieci na spotkanie z Panem, gdy osiągną one wiek używania rozumu. To tutaj oni, jako ojciec i matka, odkrywają tę tajemnicę, pełniąc swoją rolę apostołów we własnej rodzinie. Ich zadaniem jest umacnianie tej jedności w Duchu Świętym, aby przyniosła owoce.

4Wkład w dobre samopoczucie

Ta ostatnia tajemnica ma miejsce wtedy, gdy rodzina wnosi owocny wkład w społeczeństwo. To właśnie w tym związku rodzinnym „osoba jest ceniona nie za to, ile jest warta lub co może zrobić, ale głównie za to, kim jest. Twój status prawny i pozycja są gwarantowane przez sam fakt istnienia” – mówi Fulton J. Sheen. 

Dar i służba

Tajemnice objawiane w małżeństwie mają na celu uświęcenie osób tworzących rodzinę. Najważniejszą rzeczą do wypełnienia celu sakramentu jest bycie blisko Boga, aby On mógł być tym, który kieruje tym zjednoczeniem. Dlatego zawsze powinniśmy prosić Pana, aby był spoiwem naszej rodziny.

Tags:
małżeństworodzina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail