Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Pierwsi w historii. Słowaccy księża zdobyli ośmiotysięcznik

Szczyt Manaslu w Himalajach

MoLarjung | Shutterstock

Szczyt Manaslu w Himalajach (8163 m n.p.m.)

Katolicka Agencja Informacyjna - 27.09.23

Wyjątkowy sukces odnotowali słowaccy księża, którzy wspięli się na ósmy szczyt Ziemi – Manaslu. Jego wysokość wynosi 8 163 metrów nad poziomem morza. Znajduje się w Himalajach Nepalu.

Sukces słowackich księży

„Księża Ján Bystriansky i Ján Dubecký są historycznie pierwszymi katolickimi księżmi na świecie, którzy wspięli się na jakikolwiek ośmiotysięcznik” – powiedział Peter Dubovsky SJ, nowy rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, który był kierownikiem wyprawy. Zaznaczył, że dwaj zdobywcy weszli na szczyt w sześć godzin bez dodatkowego tlenu.

Obok nich w wyprawie wziął udział także ks. Libor Marek, który przerwał wspinaczkę na wysokości 6200 metrów nad poziomem morza z powodów zdrowotnych. „Ja dotarłem na wysokość 7400 metrów. Ze względu na nie najlepszy stan zdrowia i warunki pogodowe zrezygnowałem z dalszej wspinaczki. Cała nasza czwórka jest już w bazie” – dodał ks. Dubovsky w wypowiedzi dla Biura Prasowego słowackiego episkopatu.

View this post on Instagram

A post shared by Peter Dubovsky (@peter.dubovsky)

Manaslu

Pierwszego wejścia na Manaslu dokonali 9 maja 1956 roku Japończyk Toshio Imanishi i Szerpa Gyaltsen Norbu. Natomiast pierwszego wejścia polskiego, a zarazem pierwszego wejścia zimowego dokonali 12 stycznia 1984 roku Polacy – Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski.

st (KAI) / Bratysława

Tags:
góryksiądzpasja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail