Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Holandia: świecka wspólnota monastyczna i jej… browar

Świecki klasztor i browar w Amsterdamie

Kleiklooster | Facebook

Redakcja - 13.09.23

Rzemieślniczy browar w Amsterdamie, a przy nim… świecki klasztor!

Browar Kleiklooster w jednej z najbardziej ruchliwych dzielnic Amsterdamu od 2015 serwuje kilka gatunków rzemieślniczego piwa. Jego właściciele piszą na stronie internetowej, że produkcja piwa zawsze była złączona z życiem klasztornym. Co ciekawe, w tym samym budynku rzeczywiście znajduje się… klasztor.

„Świeckie opactwo”

To niezwykła wspólnota monastyczna, bo… świecka. Johannes van den Akker jest świeckim „opatem” wspólnoty Kleiklooster (dosł. Gliniany Klasztor). Założył ją w 2015 r. wraz z żoną. Mają pięcioro dzieci. W jego wspólnocie mieszkają także osoby w kryzysie bezdomności oraz, obecnie, trzy samotne matki z dziećmi.

Część zysków z browaru „mnisi” wykorzystują na utrzymanie klasztoru. Oprócz pracy warzelniczej stawiają sobie za cel bycie „solą ziemi” w dzielnicy Bijlmermeer, ale także w całym Amsterdamie. Rozwijają życie duchowe, angażują się w działalność społeczną oraz w katolicką odnowę wspólnot.

View this post on Instagram

A post shared by Kleiklooster (@kleiklooster)

Tak piszą o swojej wspólnocie: 

W klasztorze mieszka grupa ludzi, którzy poświęcają się duchowemu i gościnnemu życiu w Bijlmer. Nie wycofują się z zabieganego świata, ale są w jego środku. Z wielkim sercem i praktyczną pomocą dla ludzi, którzy wokół niego żyją. I pasja do okolicy i jej mieszkańców. Dzielą ze sobą życie w klasztorze. Piękne i trudne momenty. Szczęście, ból i smutek. Są też pokoje gościnne dla ludzi, którzy chcą złapać oddech lub potrzebują wsparcia. Drzwi klasztoru są otwarte. Zapraszamy do podzielenia się swoją historią lub na chwilę refleksji w kaplicy!

Małe wspólnoty w Holandii

Kościół w Holandii, mimo że przeżywa różnego rodzaju kryzysy, czego widzialnym znakiem jest sprzedaż nieruchomości i kościołów, przeżywa też swego rodzaju odrodzenie. Połowa z 75 wspólnot, które działają w Holandii, powstała w przeciągu ostatnich 10 lat. Skupiają one młodych ludzi, w wieku od 18 do 45 lat.

Ich życie koncentruje się na wspólnej modlitwie, zwłaszcza brewiarzowej i Eucharystii. Wspólnoty prowadzą także dzieła miłosierdzia i troszczą się o środowisko. Ważnym elementem ich działania jest również gościnność. 

Źródło: cne.news, www.kleiburg.nl, opoka.org.pl

Tags:
klasztorświeccy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail