Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Dlaczego wdzięczność i nieszczęście nie idą w parze?

HEART

fizkes | Shutterstock

Talita Rodrigues - 22.08.23

Nasz mózg nie jest w stanie jednocześnie odczuwać wdzięczności i nieszczęścia: wybór należy do Ciebie!

Neurobiologia wyjaśnia, jak działa siła wdzięczności w naszym ciele. Kiedy generujemy w naszych myślach uczucie wdzięczności, aktywujemy w mózgu ośrodek nagradzania. System ten odpowiada za dobre samopoczucie i przyjemność. 

Kiedy mózg stwierdzi, że wydarzyło się coś dobrego, że odnieśliśmy sukces, że są w naszym życiu rzeczy, które zasługują na uznanie i jesteśmy za to wdzięczni, uwalniana jest dopamina, ważny neuroprzekaźnik, który zwiększa odczuwanie przyjemności.

Dlatego osoby wyrażające wdzięczność doświadczają wysokiego poziomu pozytywnych emocji, zadowolenia z życia, witalności i optymizmu. Wdzięczność musi być budowana przez nasze myślenie. Buduj więc wewnętrzne uznanie, myśląc o swoich osiągnięciach. Przyjrzyj się bardziej temu, co już masz, a nie tylko temu, czego Ci brakuje.

Wdzięczność i bliskość

Wdzięczność stymuluje też inne szlaki mózgowe do uwalniania hormonu zwanego oksytocyną, który pobudza odczuwanie, przynosi spokój, zmniejsza niepokój i strach. Warto częściej przytulać ludzi, odwzajemniać uściski, ponieważ to również uwalnia oksytocynę.

Ćwiczenie poczucia wdzięczności rozpuszcza strach, znużenie i uczucie gniewu. Znacznie łatwiej jest kontrolować toksyczne i niepotrzebne stany umysłu. Nasz mózg nie jest w stanie jednocześnie odczuwać wdzięczności i nieszczęścia. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że zdrowy mózg to taki, który odczuwa wszystkie emocje. Każda z nich jest dobra. Niektóre mogą być przykre w odbiorze, jak smutek, ale nie ma złych uczuć.

Jak ćwiczyć wdzięczność

Codziennie ćwicz wdzięczność. Aby pozytywnie zacząć dzień, spróbuj rano pomyśleć o różnych powodach, dla których możesz być wdzięczny. Wdzięczność za przebudzenie, wdzięczność za oddychanie, wdzięczność za zwyczajność. Zakończ dzień, wyrażając wdzięczność za małe cuda, które wydarzyły się w twoim życiu. Wystarczy tylko krótko przyglądnąć się minionym godzinom, by odnaleźć takie wydarzenia.

Nawet w trudnej sytuacji czy w bólu prawdopodobnie masz przynajmniej jeden powód do wdzięczności. Pamiętaj, że byłeś i zawsze będziesz kochany przez Boga. Uczyń ten powód impulsem do wiary w to, że wszystko ma swój cel. I że nawet pośród bólu można znaleźć powody do wdzięczności.

Tags:
szczęściewdzięczność
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail