Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

W Neapolu przypadkiem odkryto XVI-wieczną kaplicę. Zobacz zdjęcia!

Fresk przedstawiający martwe ciało Chrystusa w objęciach Maryi, odkryty w podziemiach budynku Archiwum Państwowego w Neapolu

Archivio di Stato di Napoli | Facebook

Fresk przedstawiający martwe ciało Chrystusa w objęciach Maryi, odkryty w podziemiach budynku Archiwum Państwowego w Neapolu

Vittoria Traverso - 12.08.23

Robotnicy czyszczący ścianę wewnątrz budynku Archiwum Państwowego w Neapolu odkryli nieznaną wcześniej kaplicę z pięknie zachowanymi freskami.

Od słynnej rzeźby „Christo velato” po klasztor św. Klary. Neapol to prawdziwa skarbnica katolickich arcydzieł! Nawet budynki, w których obecnie nie prowadzi się działalności religijnej, często mają katolicką przeszłość. Tak jest w przypadku Archiwum Państwowego, mieszczącego się na terenie dawnego klasztoru benedyktynów poświęconego św. Sewerynowi z Noricum i św. Sozjuszowi, dwóm lokalnym świętym.

Klasztor w Neapolu

Klasztor został zbudowany w 846 roku w historycznym centrum Neapolu. Przez wieki był domem dla kwitnącej społeczności mnichów benedyktyńskich. W 1799 roku mnisi zostali wydaleni, a klasztor – na rozkaz kard. Fabrizio Ruffo, który rządził Neapolem pod koniec XVIII wieku – przekształcono w magazyn broni.  

W 1848 roku nowo powstałe Archiwum Państwowe, zawierające tysiące dokumentów, od średniowiecznych traktatów medycznych po XV-wieczne akty notarialne, zostało przeniesione do dawnego klasztoru benedyktynów na rozkaz Joachima Murata, francuskiego generała, który rządził Neapolem podczas okupacji.

Obecnie Archiwum Państwowe jest budynkiem rządowym, ale o jego klasztornej przeszłości świadczą się piękne krużganki i dzieła sztuki (jak seria fresków renesansowego mistrza Antonio Solario przedstawiających kluczowe momenty z życia św. Benedykta). Kilka miesięcy temu rozpoczęły się prace konserwatorskie mające na celu odświeżenie niektórych ścian budynku.

XVI-wieczna kaplica

Podczas sprzątania robotnicy odkryli pod ścianą w jednym z pomieszczeń archiwalnych coś niezwykłego. Z początku wyglądało to jak stara farba, ale okazało się doskonale zachowanym XVI-wiecznym freskiem!

Fresk przedstawia Maryję trzymającą Chrystusa. Zdobił jedną ze ścian nieznanej wcześniej kaplicy. Dalsze prace ujawniły dwa inne freski zdobiące dwie sąsiednie ściany. Przedstawiają świętych Seweryna z Noricum i Sozjusza.

Dyrektor artystyczny Archiwum Państwowego napisał: „Nie mieliśmy pojęcia, że kaplica tam była!”. Obecnie trwają dalsze prace nad znaleziskiem, by dokładniej oszacować wiek fresku. A burmistrz Neapolu, Gaetano Manfredi, już jest przekonany, że XVI-wieczna kaplica stanie się kolejnym ważnym punktem na mapie turystów odwiedzających Neapol.

Tags:
klasztorsztukaWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail