Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Jedyna w Nowym Jorku kaplica wieczystej adoracji otwarta

Perpetual adoration chapel in New York

Jeffrey Bruno

John Burger - 08.08.23

Parafia w Greenwich Village otwiera „kaplicę, która nigdy się nie zamyka w mieście, które nigdy nie zasypia”.

Wieloletnie plany stworzenia kaplicy wieczystej adoracji eucharystycznej w sercu Nowego Jorku wreszcie się ziściły i to w samym środku programu Odrodzenia Eucharystycznego, prowadzonego pod auspicjami katolickich biskupów Stanów Zjednoczonych.

Kaplicę wieczystej adoracji p.w. Bożego Miłosierdzia w kościele św. Józefa w dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie poświęcił 30 lipca br. metropolita Nowego Jorku, kardynał Timothy Dolan. Jak zauważa proboszcz, dominikanin o. Boniface Endorf, już teraz wystarczająco dużo osób zobowiązało się do obecności i modlitwy w kaplicy przez większość godzin dziennych w ciągu tygodnia.

O. Endorf ogłosił budowę kaplicy w 2020 r., zanim biskupi USA zaczęli zatwierdzać plany wieloletniego programu Odrodzenia Eucharystycznego. Plany te mają na celu uspokojenie obaw, że wiara katolików w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii spada.

Jedyna kaplica wieczystej adoracji na Manhattanie.

Jak powiedział w wywiadzie w pierwszym dniu funkcjonowania kaplicy o. Endorf „Można tu przyjść o dowolnej porze i spędzić czas z Jezusem Chrystusem w Eucharystii. Nasze motto brzmi: «miasto, które nigdy nie zasypia potrzebuje kaplicy, która nigdy się nie zamyka». Miejsce to sprawi, że w centrum nowojorskiego Manhattanu będzie trwała nieustanna modlitwa, która przyniesie wiele łask archidiecezji i miastu Nowy Jork, odmieniając życie wielu ludzi. Mieszkańcy dzielnicy będą mogli spędzać czas z Bogiem i uświadamiać sobie Jego miłość i miłosierdzie względem nich, a także wzrastać w wierze i odnajdywać łaski, których On od nich oczekuje”.

Kaplica wieczystej adoracji na Manhattanie
Kaplica, pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, została wyposażona w ikonę Pana Jezusa Miłosiernego

W kaplicach wieczystej adoracji Najświętszy Sakrament jest wystawiony w monstrancji. Jak sama nazwa wskazuje, takie kaplice są otwarte dzień i noc, 365 dni w roku.

Aby Jezus Eucharystyczny nigdy nie był pozostawiony zupełnie sam, kaplice zazwyczaj mają jednego lub więcej adorujących zapisanych na jednogodzinne czuwania. To odniesienie do prośby Jezusa skierowanej do apostołów w Ogrodzie Getsemani: „Czyż nie możecie czuwać ze Mną przez godzinę?” (Por. Mt 26, 40).

Osobiste spotkanie

O. Endorf uważa, że to, że otwarcie miało miejsce w tym roku, nie jest dziełem przypadku:

W USA zwraca się wielką uwagę na odrodzenie eucharystyczne, a jak stwierdził Sobór Watykański II, Eucharystia jest źródłem i szczytem Kościoła. Tak więc umożliwienie ludziom spędzania czasu z Chrystusem obecnym w Eucharystii jest doskonałym sposobem na budowanie więzi z Jezusem, spotykanym poprzez Eucharystię i adorację. Buduje to również głębsze pragnienie mszy świętej i życia wiarą poza liturgią.

Jak stwierdził dominikanin, adoracja Najświętszego Sakramentu „odgrywa kluczową rolę” w życiu wielu katolików, „a prawdziwe spotkanie z Jezusem nie jest jakąś abstrakcją, ale poznanie Kogoś obecnego i działającego w ich życiu, wzywającego do wielkości. Myślę, że dzięki temu Eucharystia staje się naprawdę realna w życiu ludzi”.

O. Endorf dodał, że zainteresowanie kaplicą jest teraz jeszcze większe niż w momencie ogłoszenia planów: „Przez ostatnie sześć miesięcy prawie codziennie ktoś przychodził do kościoła pytając o datę otwarcia kaplicy. Na mszy inaugurującej jej działalność byli obecni wierni nie tylko z Nowego Jorku, ale i z Cincinnati, stanu Rhode Island czy stołecznego Waszyngtonu”.

NYC adoration chapel
Monstrancję z Najświętszym Sakramentem oddziela od reszty kaplicy lektorium

Blisko 51 tysięcy studentów

Wśród osób, które zapisały się na czuwanie przy Najświętszym Sakramencie, są parafianie z kościołów w centrum miasta, a także osoby z innych części Nowego Jorku. Stacje metra w pobliżu kościoła, który znajduje się na rogu Avenue of the Americas i West Washington Place, obsługują kilka linii z całego „Wielkiego Jabłka”.

Kościół p.w. św. Józefa znajduje się w pobliżu New York University, gdzie dominikanie prowadzą duszpasterstwo. Na uniwersytecie studiuje około 51 000 studentów.

Osoby, które chcą spędzić czas w kaplicy, która jest oddzielona od kościoła, mogą wejść do niej posługując się wydaną przez parafię kartą dostępu. 

Kaplica była wcześniej wykorzystywana jako pomieszczenie magazynowe w budynku tuż obok kościoła. Plany architekta, Zeke Balana, przewidywały przestrzeń oddzieloną lektorium z rzeźbionego drewna od miejsc z ławkami. Kamienny ołtarz z łacińskim napisem Misterium Fidei – Tajemnica Wiary – jest wzbogacony mozaiką przedstawiającą Chrystusa w stylu polskiej ikony Miłosierdzia Bożego.

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa monstrancji z Najświętszym Sakramentem, lektorium tworzy oddzielną przestrzeń dla dominikanów, którzy będą tam odmawiać poranną i wieczorną modlitwę.

Całkowity koszt budowy kaplicy wyniósł 850 000 dolarów. Pieniądze pozyskano z darowizn wiernych. 

adoration chapel NYC
Bracia dominikanie, tacy jak o. Clement Dickie (na zdjęciu), będą korzystać z kaplicy Najświętszego Sakramentu w trakcie wspólnej modlitwy

Tags:
adopcjaEucharystiamodlitwaNajświętszy SakramentUSA
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail