Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Pakiet pielgrzyma ŚDM: ekobutelki i koszulki z certyfikatem

KIT-PERLERIN-JMJ-DE-LISBONNE

Duarte Mourão Nunes | JMJ Lisboa 2023

Isabella H. de Carvalho - 30.07.23

Plecaki, koszulki, czapki: organizatorzy Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie przygotowali dla uczestników i wolontariuszy ponad pół miliona tzw. pakietów pielgrzyma!

Wszyscy pielgrzymi zarejestrowani na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie otrzymają zestaw zawierający rzeczy służące jak najlepszemu przeżyciu tego tygodnia. Od 1 do 6 sierpnia ulice Lizbony zapełnią się młodymi ludźmi z zielonymi i czerwonymi plecakami. Przygotowano ponad 500 tys. takich pakietów. Zobacz, co się w nich znajduje? 

Plecak

SAC-A-DOS-KIT-DU-PERLERIN-JMJ-DE-LISBONNE

Główny element zestawu, w którym mieszczą się wszystkie pozostałe elementy. Czerwony lub zielony kolor przeznaczone są dla pielgrzymów, zaś żółty dla wolontariuszy. Dodatkowo wykonano specjalny plecak w kolorze białym dla papieża Franciszka. 23 czerwca biskup pomocniczy Lizbony, kardynał nominat Américo Aguiar wręczył go Ojcu Świętemu jako pierwszemu z uczestników ŚDM 2023.

Koszulka

Czerwona lub zielona, z logo ŚDM, czyli krzyżem inspirowanym hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”(Łk 1,39). Wolontariusze będą mieli do dyspozycji cztery żółte koszulki z napisem „wolontariusz”. Wszystkie tekstylne elementy pakietu pielgrzyma posiadają certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, co oznacza, że ​​podczas ich produkcji nie użyto szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych.

Kapelusz

Aby ochronić pielgrzymów przed słońcem, w pakiecie znajdują się również białe kapelusze typu „panama” z logiem ŚDM. W zestawie dla wolontariusza czapka ma kolor zielony. Prognozy dla Lizbony na pierwszy tydzień sierpnia mówią o pogodzie słonecznej, ale nie upalnej, z temperaturami od około 17 do 29 stopni Celsjusza. 

Butelka na wodę

GOURDE-KIT-PELERIN-JMJ-DE-LISBONNE

Tutaj też jest ekologicznie: pakiet dla pielgrzyma i wolontariusza zawiera niebieską butelkę wielokrotnego użytku, dzięki której uczestnicy ŚDM nie będą musieli kupować jednorazowych plastikowych butelek. Z kolei w aplikacji mobilnej ŚDM pielgrzymi mogą obliczyć swój ślad węglowy.

Różaniec

Wszystkie pakiety zawierają drewniane różańce wykonane ręcznie przez uchodźców w Betlejem, w Ziemi Świętej, z drewna oliwnego. Mają „promować czas modlitwy wśród młodych ludzi z całego świata” – informują organizatorzy. Nawet wolontariusze, którzy będą służyć innym w trakcie tego wydarzenia, będą mieli w torbach różańce, aby przeznaczyć też czas na modlitwę. 

Smycz na identyfikator

Wszystkie pakiety są również wyposażone w smycz, do której pielgrzymi będą mogli przyczepić swoje identyfikatory. Smycz zdobią kolory i logo ŚDM w pięciu oficjalnych językach spotkania: portugalskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.

Praca zespołowa

Od 1 do 14 lipca setki ochotników zebrały się w magazynie w Setubal, mieście oddalonym o pięćdziesiąt kilometrów od Lizbony, aby skompletować około 500 tys. pakietów pielgrzyma i 35 tys. pakietów wolontariusza. Ludzie w każdym wieku i ze wszystkich obszarów życia Kościoła zjednoczyli się przy wspólnym działaniu. W pracę włączył się także bp Américo Aguiar, prezes Fundacji ŚDM.

„To bardzo dobre doświadczenie, bardzo dobrze jest pomagać innym, wiedzieć, że nasza praca komuś pomoże” – powiedział portugalskiej agencji prasowej Agência Lusa jeden z wolontariuszy, 19-letni Sidney Mendonça. „Mamy wesołą i lekką pracę, ponieważ hojności jest coraz więcej. I być może w miarę zbliżania się daty [ŚDM] ta hojność się podwoi” – powiedział agencji Vasco Condado, ojciec pięciorga dzieci, który w ciągu tych dni będzie również przyjmował pielgrzymów do swojego domu. 

Wszystkie elementy pakietów pielgrzyma zostały zakupione od portugalskich firm w celu pobudzenia tamtejszej gospodarki. 

Tags:
młodziPortugaliaŚwiatowe Dni Młodzieży
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail