Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 22/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

ŚDM 2023: Więzień zbudował 50 konfesjonałów. Chce zostać wolontariuszem

Konfesjonał zbudowany na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Ricardo Perna | JMJ Lisboa 2023

Redakcja - 12.07.23

Portugalskie więzienia przygotowały 150 konfesjonałów na ŚDM w Lizbonie. Pedro Silva, jeden z osadzonych, chce je teraz rozłożyć na Polach Pojednania.

150 konfesjonałów na Światowe Dni Młodzieży

Na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się od 1 do 6 sierpnia trzy portugalskie więzienia przygotują 150 konfesjonałów. W jednym z nich, w Coimbrze, przebywa Pedro Silva. Wraz z czterema innymi osadzonymi przygotował 50 z nich. 

Pedro Silva kończy odsiadywać 6-letni wyrok za handel narkotykami. Na kilka dni przed zwolnieniem zakończył swój udział w budowie 50 konfesjonałów. Teraz chciałby uczestniczyć w ŚDM jako wolontariusz i rozstawić wykonane przez siebie konfesjonały.

W budowie 150 konfesjonałów wzięły udział trzy portugalskie więzienia. To owoc współpracy organizatorów ŚDM z Dyrekcją ds. Generalnego ds. Reintegracji i Służby Więziennej. Zostaną ustawione w „Parku Pojednania” w dzielnicy Belém (czyli Betlejem). Projekt ma na celu zwiększenie zdolności zawodowych osadzonych i – przede wszystkim – ich reintegrację ze społeczeństwem. 

Konfesjonał zbudowany na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Pedro Silva i znaki Bożej opieki

Pedro Silva przyjął chrzest jako nastolatek w wieku 12 lat właśnie w dzielnicy Belém w klasztorze hieronimitów. Jako jedyny w klasie nie przyjął tego sakramentu, jako dziecko. W jego przyjęciu pomogły mu babcia, która się nim opiekowała i nauczycielka religii, która została jego matką chrzestną. Pedro nie związał się jednak zbyt ściśle z wiarą i Kościołem.

Bóg jednak ciągle się o niego upominał. Gdy przebywał w Argentynie poszedł na mszę świętą, którą sprawował Jorge Bergolio – przyszły papież Franciszek. 

„Miałem przywilej być z papieżem! Od tamtej pory bardzo go polubiłem” – wspomina w rozmowie z Catholic News Agency Pedro Silva. W tym czasie zaczął się także modlić. Wspomina, że prosił Boga o znak.

„Szedłem ulicą i prosiłem Boga, żeby mi pomógł, dał mi znak. W następnej chwili patrzę na podłogę i widzę złożony magazyn. Otworzyłem go i okazało się, że było to wydanie «Przebudźcie się!» Świadków Jehowy. Więc spojrzałem w niebo i powiedziałem do Boga: «Co? Tak szybko?»”

– mówi w wywiadzie.

Więzienie w Coimbrze

Po pewnym czasie bliskości z Bogiem i czytania Słowa Bożego jego życie skomplikowało się na tyle, że wylądował w więzieniu na 6 lat za handel narkotykami. Tam dowiedział się o Światowych Dniach Młodzieży i projekcie budowy konfesjonałów. Dołączył do 5-osobowej grupy, która miała je wykonać. Uznał to za kolejny znak od Boga.

„Byłem bardzo szczęśliwy i wdzięczny, i napawa mnie dumą świadomość, że w tych konfesjonałach jest cząstka mnie i moich towarzyszy” – powiedział Silva.

Teraz chciałby wziąć udział w ŚDM jako wolontariusz i pomóc w rozkładaniu konfesjonałów. Tym pomysłem są zachwyceni organizatorzy:

„Jesteśmy bardzo zainteresowani spełnieniem jego marzenia i podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, aby mógł uczestniczyć w rozkładaniu konfesjonałów” – zapewniła rzeczniczka Fundacji ŚDM Lizbona 2023 Rosa Pedroso Lima.

Konfesjonał zbudowany na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Źródło: catholicnewsagency.com 

Tags:
PortugaliaspowiedźŚwiatowe Dni Młodzieży
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail