Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

„Tutaj czuć Bożą siłę”! Rozpoczął się Festiwal Życia

Festiwal Życia w Kokotku 2023

fot. Szymon Zmarzlicki | festiwalzycia.pl

Katolicka Agencja Informacyjna - 04.07.23

Do Kokotka na Śląsku ściągnęły wczoraj na cały tydzień tłumy młodych ludzi. Już na samym początku Festiwalu Życia czekało ich zaskoczenie – swoje przesłanie skierował do nich papież Franciszek.

Festiwal Życia się rozkręca

W poniedziałek od samego rana do Kokotka wartkim nurtem napływała rzeka młodych ludzi z plecakami, walizkami i namiotami. Na Festiwal Życia przybyło ponad 1 tys. osób ze wszystkich stron Polski, m.in. z Gdańska, Torunia, Warszawy czy Wrocławia, a nawet z paru innych europejskich krajów. Kilkudziesięcioosobowa grupa z polskiej parafii w Brukseli jechała na festiwal prawie całą dobę.

Jestem tu już czwarty raz, to jest najlepszy tydzień w całym roku. Atmosfera, tyle młodzieży, spanie pod namiotami… Na Festiwalu Życia po prostu czuć Bożą siłę” – mówi Karolina, młoda Polka mieszkająca w stolicy Belgii. „Najbardziej czekam na koncert uwielbienia, na wszystkie inne koncerty, msze i warsztaty. Co roku poznaję tu nowych ludzi, z niektórymi rozmawiam aż do dzisiaj i od razu witamy się, gdy spotykamy się tu, na miejscu” – dopowiada Monika z Brukseli, dla której to trzeci festiwal.

Festiwal Życia w Kokotku 2023

Przeżywać życie z wdzięcznością

„Festiwal Życia prowadzi młodych do odkrywania swojego życia – i radości życia – po to, by po festiwalu, wracając do swojej codzienności, mogli pięknie i z wdzięcznością je przeżywać. Dla mnie wielką radością jest fakt, że co roku jest nas więcej. Cieszymy się, że w trakcie tego tygodnia będziemy tworzyć młody, żywy i pełen energii Kościół” – podkreśla o. Tomasz Maniura z Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA, organizator Festiwalu Życia.

Mszy świętej na rozpoczęcie przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, który wieczorem sam bawił się z młodzieżą pod sceną. Wcześniej superior wspólnoty misjonarzy oblatów w Kokotku, o. Mieczysław Hałaszko OMI, odczytał przesłanie papieża Franciszka skierowane do młodych ludzi zebranych na Festiwalu Życia w Kokotku.

Festiwal Życia w Kokotku 2023

Festiwal Życia: przesłanie papieża Franciszka

„Ojciec Święty docenia bogaty i różnorodny program Festiwalu Życia, który obejmuje zarówno koncerty, rozrywkę, dobrą zabawę i aktywności sportowe, jak również – przede wszystkim – spotkania religijne i modlitewne. Jednocześnie podziela nadzieję Organizatorów wydarzenia, że będzie on dla młodych czasem aktywnego wakacyjnego wypoczynku, a także okazją do przemyśleń, lepszego poznania siebie oraz doświadczenia młodego, żywego Kościoła i dzielenia się z innymi duchem wiary, nadziei i miłości” – czytamy w liście nadesłanym ze Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek wyraża nadzieję, że «głos wołającego na pustyni» wskaże Uczestnikom ich niepowtarzalną wartość, oryginalność i odwagę oraz poprowadzi drogą misji, z jaką pójdą dalej do świata” – napisano w nawiązaniu do treści tegorocznego Festiwalu Życia, jaką wyznacza postać św. Jana Chrzciciela.

„Uczestnikom Festiwalu Życia, Organizatorom, Młodym zaangażowanym w duszpasterstwach młodzieży, zwłaszcza w Oblackim Duszpasterstwie Młodzieży NINIWA oraz wszystkim zainteresowanym wydarzeniem, Jego Świątobliwość życzy, by byli na co dzień Przyjaciółmi Jezusa i Jego wiernymi świadkami” – kończy się list podpisany przez arcybiskupa Edgara Peña Parrę z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Festiwal Życia w Kokotku 2023

Boks, survival i walka mieczem

Poniedziałek na Festiwalu Życia zakończyła szalona impreza integracyjna, którą poprowadził DJ Tomek Cichy.

Wtorek jest pierwszym pełnym dniem tegorocznego festiwalu. Wielu uczestników czeka na warsztaty. Organizatorzy przygotowali kilkadziesiąt propozycji – od tematów związanych z duchowością, poprzez rozwój osobisty czy kompetencje interpersonalne, aż po zajęcia z boksu, survivalu czy średniowiecznej sztuki walki mieczem.

Po porannych modlitwach konferencję wygłosił o. Andrzej Jastrzębski – misjonarz oblat, naukowiec i wykładowca Uniwersytetu św. Pawła w kanadyjskiej Ottawie. Zajmuje się on interdyscyplinarnymi badaniami nad integralnym ujęciem człowieka w filozofii, teologii, psychologii i neurobiologii.

Festiwal Życia w Kokotku 2023

Koncert z laureatem Fryderyków

Po południu zaplanowano nabożeństwo na plaży nad stawem Posmyk, a o godz. 18.00 Mszę świętą odprawi bp Waldemar Musioł z diecezji opolskiej.

O 20:30 wyjątkowy koncert poprowadzi Jan Stokłosa – kompozytor, aranżer i dyrygent, laureat dwóch Fryderyków. Na scenie wystąpi chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wraz z festiwalowym zespołem 3 Dni 3 Noce. Będzie to muzyczna opowieść o losach św. Jana Chrzciciela. Koncert został w całości skomponowany specjalnie na tegoroczny Festiwal Życia, będzie to być może jedyna okazja, by go usłyszeć. Wejściówki dostępne są na stronie www.festiwalzycia.pl oraz stacjonarnie przy wejściu na teren festiwalu.

Szymon Zmarlicki / Kokotek; KAI; mz
Tytuł, śródtytuły i redakcja: Aleteia.pl

Tags:
festiwalmłodziwakacje
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail