Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 26/05/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

16-latka odkrywa zmiany w mózgu, które mogą wskazywać na ryzyko samobójstwa

Natasha Kulvivat

SocietyforScience | YouTube

Natasha Kulvivat

J-P Mauro - 28.06.23

Natasha Kulviwat to uczennica szkoły średniej, która ma bardzo ciekawe zainteresowania. Prowadzi obiecujące badania mogące pomóc lekarzom identyfikować osoby, które są potencjalnie zagrożone popełnieniem samobójstwa.

Natasha otrzymała grant w wysokości 50 tys. dolarów na swoje innowacyjne badania. Ich wyniki mogą pomóc lekarzom w identyfikacji osób, które potencjalnie są zagrożone popełnieniem samobójstwa.

Ryzyko samobójstwa

Kulviwat odkryła, że mózgi zmarłych w wyniku samobójstwa, mają zwykle podwyższony poziom pewnego białka. Eksperci mają więc nadzieję, że wyniki badań licealistki pomogą  w zapobieganiu samobójstwom.

Business Insider donosi, że Kulviwat zajmowała się badaniem samobójstw od pierwszego roku szkoły średniej. Wolontariat i inne aktywności mające na celu zapobieganie samobójstwom dały jej możliwość zgłębienie tematu. Kiedy jednak dostrzegła, że badania nad tą kwestią nie postępują wystarczająco szybko, podjęła stosowane działania.

Białko mózgu

W laboratorium Uniwersytetu Columbia Kulviwat zaczęła badać próbki mózgów osób, które zmarły w wyniku samobójstwa. Po sześciu miesiącach badań odkryła, że wszystkie próbki zawierały nadmierny poziom cytokin. To rodzaj białka, które powoduje stan zapalny w odpowiedzi na patogeny. Cytokiny mogą uwalniać się nawet wtedy, gdy nie ma patogenu, a kiedy tak się dzieje, może to powodować jeszcze większy stan zapalny. Chociaż istnieje wiele dolegliwości przypisywanych cytokinom zapalnym, Kulviwat zauważyła, że mogą one również mieć negatywny wpływ na inne białko mózgu, klaudynę-5.

Klaudyna-5 jest ważnym białkiem, które pomaga budować barierę krew-mózg (BBB), cienką warstwę komórek, która chroni mózg przed zarazkami lub szkodliwymi substancjami. BBB pomaga utrzymać równowagę chemiczną mózgu, ale podwyższony poziom klaudyny-5 może powodować rozpad BBB, prowadząc do nieograniczonego przepływu neurotoksycznych substancji chemicznych w mózgu. Odkrycie to doprowadziło do hipotezy, że podwyższony poziom klaudyny-5 w mózgu może być biomarkerem ryzyka samobójstwa.

Recenzenci badań licealistki uznali te wyniki za obiecujące. Podkreślili jednak, że badania muszą zostać powtórzone na większych próbach, zanim będzie można je zweryfikować. Sama Kulviwat zgodziła się z tymi opiniami:

W ramach grantu podejmę dalsze badania w laboratorium. Badanie pilotażowe dało obiecujące wyniki, zamierzamy to pogłębiać.  

Przeczytaj więcej tutaj.

Tags:
badaniaciekawostkinaukapsychologiasamobójstwozdrowie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail