Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Kolejny milowy krok w odbudowie Notre-Dame. „Wkrótce wszystko wróci na swoje miejsce”

Katedra Notre-Dame w Paryżu na zdjęciu sprzed pożaru

Gurgen Bakhshetyan | Shutterstock

Katedra Notre-Dame w Paryżu na zdjęciu sprzed pożaru

J-P Mauro - 13.06.23

Zespołowi rzemieślników udało się zrekonstruować dach katedry Notre-Dame. Co ciekawe, dokonali tego stosując te same metody, co w XII wieku. To kolejny, milowy krok w odbudowie świątyni po pożarze w 2019 roku.

Zespołowi odpowiedzialnemu za odbudowę dachu Notre-Dame udało się w maju postawić kolejny ważny krok w odbudowie świątyni. Pracując przy użyciu ręcznych narzędzi i stosując te same metody, co XII-wieczni rzemieślnicy, zakończyli montaż drewnianej ramy. Pracowali w warsztacie w Dolinie Loary w zachodniej Francji. Następnym krokiem będzie przewiezienie materiałów do Paryża, aby mogli odrestaurować dach zabytkowej katedry.

Odbudowa Notre-Dame

Jak donosi Associated Press, większość prac związanych z rekonstrukcją dachu wykonywano za pomocą ręcznych narzędzi. Prace trwałyby znacznie krócej gdyby użyto nowoczesnych elektronarzędzi, ale Jean-Louis Georgelin, który nadzoruje rekonstrukcję, tłumaczył, że ważne jest oddać hołdu przeszłości i odbudowa świątyni przy użyciu tych samych środków, jak w momencie jej powstawania.

Chcemy zrekonstruować katedrę w taki sposób, w jaki została zbudowana w średniowieczu – mówi Jean-Louis Georgelin. To sposób na wierność (ręcznej pracy) wszystkich ludzi, którzy zbudowali niezwykłe zabytki we Francji.

Rekonstrukcja nowej iglicy katedry Notre-Dame
Rekonstrukcja iglicy katedry Notre-Dame

Otwarcie katedry w 2024

Używanie siekier do rąbania dębowych belek na szkielet jest czasochłonną i wymagającą pracą, ale dało pracownikom cenny czas na zastanowienie się nad historią ich rzemiosła. Jeden ze stolarzy biorących udział w projekcie, Peter Henrikson, powiedział, że pozwoliło mu to jeszcze bardziej docenić rzemieślników z przeszłości. To „oszałamiające”, że możemy pracować w ten sam sposób, jak rzemieślnicy tysiąc lat temu – przyznawał.

Zespół oczywiście korzysta także z nowoczesnych systemów komputerowych w procesie projektowania. Precyzja tych technologii pozwala na idealne dopasowanie wszystkich elementów, a także zapobieganie błędom, które mogłyby spowodować marnowanie materiałów. Komputery pomagają też w dotrzymaniu terminu przewidywanego ponownego otwarcia w grudniu 2024 roku.

NOTRE DAME DE PARIS FLECHE

„Wskrzeszenie” Notre-Dame

Architekt Remi Fromont powiedział wręcz o „wskrzeszeniu” Notre-Dame w takiej postaci, w jakiej istniała przed tragicznym pożarem w 2019 roku. Jak powiedział Associated Press:

Odbudowana rama to ta sama drewniana konstrukcja ramowa z XIII wieku. Mamy dokładnie ten sam materiał, czyli dąb. Mamy te same narzędzia, z tymi samymi toporami, które były używane przy budowie świątyni. Mamy to samo know-how. Wkrótce wszystko wróci na swoje miejsce.

Tags:
architekturaciekawe kościołyFrancjanotre damepożar
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail