Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/11/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Na orbitę trafi dziś pierwszy satelita Watykanu. A w nim… książka papieża Franciszka!

Papież Franciszek błogosławi satelitę i jego twórców

Źródło: speisatelles.org

Papież Franciszek błogosławi satelitę i jego twórców (22 lutego 2023)

Katolicka Agencja Informacyjna - 12.06.23

Z amerykańskiej bazy w Vandberg wystartuje dziś SpeiSat. To pierwszy satelita watykański. Zawiera książkę papieża Franciszka z modlitwą odmówioną na Placu Świętego Piotra podczas Covidu!

W poniedziałek, 12 czerwca o godzinie 23.19 czasu środkowoeuropejskiego letniego z bazy Vandenberg w Kalifornii zaplanowano start 70-metrowej rakiety Falcon 9, która wyniesie na orbitę pierwszego satelitę watykańskiego SpeiSat.

Watykańska satelita w kosmosie!

Na jego pokładzie znajdzie się książka papieża Franciszka z modlitwą odmówioną na opustoszałym Placu Świętego Piotra 27 marca 2020 roku podczas szalejącej pandemii Covid-19, a także „Deklaracją o ludzkim braterstwie”, podpisaną wczoraj w Watykanie. 160 stron książki zostało skompresowanych do nanoksiążki wielkości główki od szpilki. Satelitę zbudował w rekordowym czasie zespół z Politechniki Turyńskiej pod kierownictwem Sabriny Corpino.

Falcon 9 to rakieta nośna częściowo wielokrotnego użytku firmy SpaceX założonej przez miliardera Elona Muska. SpeiSat jest wielkości pudełka po butach i waży dwa kilogramy, a zespół młodych naukowców z Politechniki Turyńskiej pod kierownictwem Sabriny Corpino, profesora na Wydziale Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, zbudował go w trzy miesiące.

Dwa główne zadania: zabrać w przestrzeń kosmiczną książką papieża Franciszka  „Perché avete paura? Non avete ancora fede?” („Dlaczego się boicie? Nie macie jeszcze wiary?”) i nadawanie co dwie minuty papieskich przesłań, które wszyscy radioamatorzy na całym świecie będą mogli odbierać na częstotliwości 437,5 MH.

Jak wyglądały prace przy tworzeniu satelity? Zobacz zdjęcia!

Książka papieża na orbicie

Wspomniana nanoksiążka jest ledwo widoczna gołym okiem i waży mniej niż gram. Chip, wielkości jednej trzeciej paznokcia, zawiera 222 655 znaków tekstu. Ale, jak twierdzą technicy, gdyby chodziło tylko o tekst, można by go napisać na czubku czterech szpilek. Prawie całą cyfrową przestrzeń zajmują zdjęcia ilustrujące książkę.

Orbita – którą SpeiSat będzie pokonywał co 90 minut – to geosynchroniczna orbita polarna nachylona pod kątem 97,6 stopnia do równika na wysokości 550 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Z 90 minut, 60 SpeiSat będzie wystawiony na działanie Słońca (w celu zasilania trójwarstwowych ogniw fotowoltaicznych o wydajności 27 procent), a 30 w cieniu Ziemi.

SpeiSat pobłogosławiony przez Franciszka

Oprócz misji religijnej, satelita ma dokonywać pomiaru pola magnetycznego Ziemi za pomocą magnetometrów w trzech osiach. SpeiSat został pobłogosławiony w Rzymie przez papieża Franciszka w przeddzień jego pierwszej hospitalizacji 29 marca bieżącego roku.

Operacja SpeiSat, wspierana przez Włoską Agencję Kosmiczną odbywa się pod kierownictwem Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej.

*Postępy misji śledzić można na stronie internetowej www.speisatelles.org.

Tags:
ciekawostkikosmosnaukapapież Franciszek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail