Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 18/07/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Tworzą szaty dla rodziny królewskiej, Białego Domu i… papieży. Poznaj tę pracownię jedwabiu!

Silk Cocoon

New Africa | Shutterstock

Vittoria Traverso - 03.06.23

Założona przez Francesco De Negri w 1789 roku firma tekstylna podtrzymuje starożytną tradycję produkcji jedwabiu. Z tej szlachetnej tkaniny stworzyli szaty m.in. dla Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Żyjemy w erze „szybkiej mody”. Ludzie kupują tanio wykonane ubrania, które zwykle nie wytrzymują dłużej niż jeden sezon. Jednak nawet dziś wciąż istnieją na świecie organizacje, które wyznają zgoła inną filozofię, jeśli chodzi o tworzenie ubrań. Antico Opificio Serico, z siedzibą w Caserta we Włoszech, od 300 lat produkuje jedwabne ubrania dla królów, intelektualistów i… papieży.

Ubranie dla papieża

Początki firmy sięgają 1789 roku, kiedy Francesco De Negri, rzemieślnik tekstylny z Genui (południowe Włochy), dołączył do Royal Silk Colyn of St. Leucio, firmy jedwabniczej założonej w pobliżu Pałacu Królewskiego w Casercie przez króla Ferdynanda IV z rodziny królewskiej Burbonów (rządzili częścią południowych Włoch między XVIII a XIX wiekiem).

De Negri przekazał spuściznę w produkcji jedwabiu swojemu synowi i wnukowi, Leopoldo De Negri, który w 1895 roku założył własny rodzinny sklep z jedwabiem w Casercie. Antico Opificio Serico, otwarty przez De Negris, działa od 125 lat.

Jak powstaje jedwab?

Produkcja jedwabiu, która wywodzi się z Chin, jest złożoną i skomplikowaną sztuką. To po części entomologia, a po części produkcja tekstyliów. Włókna jedwabiu są w wytwarzane przez jedwabniki podczas ich transformacji z robaka w ćmę. Podczas tego metamorficznego procesu jedwabniki tworzą miękki kokon wykonany z jedwabnej tkaniny i innych materiałów.

Producenci jedwabiu zbierają ultra miękkie włókna kokonu, moczą je w gorącej wodzie i mieszają, aż kokon się rozwinie. W ten sposób włókna tworzące kokon można wykorzystać do stworzenia słynnej miękkiej tkaniny, jaką jest jedwab.

Po tym procesie surowa tkanina jedwabna jest przędzona na nici używane do tkania lub dziania. Producenci jedwabiu mogą tworzyć różne rodzaje materii, w tym krepę czy organtynę. Są wykorzystywane później do produkcji sukni, szali, koszul lub pościeli.

Aby stworzyć piękną jedwabną odzież, potrzebny jest zespół doświadczonych i wyszkolonych pracowników, a rodzinna firma De Negri od pokoleń zatrudnia najbardziej wykwalifikowanych producentów jedwabiu w Europie. Obecnie firma zatrudnia około 15 wysoko wykwalifikowanych jedwabników, którzy zostali przeszkoleni w zakresie starożytnej i powoli zanikającej sztuki wytwarzania jedwabiu.

Watykan, Biały Dom i rodzina królewska

Kościół katolicki uznał jedwab za jeden z najlepszych materiałów do produkcji szat liturgicznych ze względu na niekwestionowaną wartość tej rzadkiej tkaniny. Papież nosi jedwabne szaty, materiały satynowe są zarezerwowane tylko dla Ojca Świętego. Kardynałowie noszą jedwab głównie latem. Także latem prałaci watykańscy noszą sutannę z gładkiego fioletowego jedwabiu i płaszcz z tego samego materiału.

W wielowiekowej historii Antico Opificio Serico produkowało jedwabne szaty między innymi dla Watykanu, brytyjskiej rodziny królewskiej i Białego Domu. Ostatnie szaty papieskie, jakie stworzyli, powstały dla Benedykta XVI, a wcześniej dla Jana Pawła II (używane podczas Jubileuszu Roku 2000).

W 2013 roku interes rodziny De Negri napotkał poważne wyzwanie. Właściciele fabryki tekstylnej, w której firma miała siedzibę od wieków, postanowili podnieść czynsz. Tym samym skutecznie wyrzucili historyczną firmę z lokalu. Jednak częściowo dzięki wsparciu lokalnych mieszkańców, którzy uważają Antico Opificio Serico za ukochaną instytucję, firma była w stanie znaleźć nowy dom dla swojej produkcji i działa nadal.

Tags:
ciekawostkiPapieżWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail