Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

13-latkowie w Pruszczu Gdańskim pomogli nieprzytomnemu mężczyźnie

Nastolatkowie uratowali mężczyznę w Pruszczu Gdańskim

Źródło: OSP Cedry Wielkie | Facebook

Redakcja - 19.04.23

Wóz strażacki OSP Cedry Wielkie został zatrzymany przez dwóch żywo gestykulujących chłopców. To nie był dowcip ani entuzjazm nastolatków. Na chodniku leżał nieprzytomny mężczyzna.

To nie byli amatorzy strażacy

Gdy 13-latkowie Eryk Potrykus i Szymon Orłowski szli ul. Chopina w Pruszczu Gdańskim zobaczyli leżącego na chodniku mężczyznę. Byli jedynymi przechodniami, którzy zatrzymali się, by pomóc nieznajomemu.

Chłopcy zadzwonili na numer alarmowy i pełni niepokoju oczekiwali na przyjazd karetki. Na szczęście ul. Chopina przejeżdżał właśnie wóz strażacki OSP Cedry Wielkie. Druhowie zobaczyli machających do nich żywiołowo nastolatków. 

– Początkowo myśleliśmy, że to jacyś amatorzy strażacy, bo wiadomo, że każde dziecko chce zobaczyć wóz strażacki, ale ich ruchy były nerwowe – opowiada Przemysław Paluch z OSP Cedry Wielkie. Strażacy zobaczyli nieruchome ciało na chodniku i przystąpili do akcji.

Mali i wielcy bohaterowie

– Dh Rafał Dybowski oraz dh Przemysław Paluch sprawdzili czynności życiowe nieprzytomnego mężczyzny, oraz wykonali badanie urazowe – tak opisują akcję ratunkową strażacy. Przeprowadzali czynności przedmedyczne do przyjazdu karetki, która zabrała poszkodowanego.

Druhowie z OSP są pod wielkim wrażeniem postawy Eryka i Szymona:

– Chcielibyśmy pogratulować postawy Erykowi Potrykus i Szymonowi Orłowskiemu chłopcom, którzy nas zatrzymali, jako jedyni postanowili udzielić pomocy poszkodowanej osobie i nie przeszli obojętnie widząc ludzką krzywdę, postawa godna naśladowania – piszą z dumą strażacy.

Źródło: pruszczgdanski.naszsemiasto.pl, tvn24.pl, facebook.com

Tags:
bohaternastolatkipomoc
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail