Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

„Przez wiele tygodni modliłem się, aby moja córeczka żyła”. Sportowiec o walce o życie dziecka

Instagram/Ben Mee

Instagram/Ben Mee

Instagram/Ben Mee

Anna Gębalska-Berekets - 17.04.23

„Moja córeczka urodziła się w 24. tygodniu i ważyła tyle samo, co puszka fasoli – przez wiele tygodni modliłem się, żeby żyła” – mówi piłkarz Ben Mee, były kapitan Burnley FC.

„Modliłem się, aby przeżyła”

Ben Mee, były kapitan Burnley FC, podzielił się niedawno świadectwem cudu narodzin swojej córki, Olivii. Dziewczynka przyszła na świat jako skrajny wcześniak, w 24. tygodniu ciąży.

la suite aprés cette publicité

„Jeśli spojrzycie na śmiejącą się teraz Olivię, która chodzi sobie po naszym salonie, nie będziecie mieli pojęcia przez co przeszła. Nie wiedzieliśmy, czy ona w ogóle przeżyje” – opowiada Ben.

la suite aprés cette publicité

Sportowiec ma nadzieję, że trudne doświadczenia jego rodziny pomogą innym parom, których dzieci również urodziły się przedwcześnie. „Wiemy, jakie budzi to przerażenie, ale i jakimi szczęściarzami jesteśmy, że mamy teraz w domu zdrową, szczęśliwą dziewczynkę” – podkreśla Mee.

la suite aprés cette publicité

Dziecko ważyło niewiele. Przez 16. tygodni mała Olivia przebywała na intensywnej terapii, lekarze musieli umieścić ją w inkubatorze, aby odpowiednio ogrzać jej ciało. Przy łóżeczku dziewczynki mógł przebywać tylko jeden rodzic.

la suite aprés cette publicité

Ben wspomina, że te chwile były dla niego i jego żony bardzo traumatycznym przeżyciem. Mężczyzna wciąż pamięta te momenty niepokoju, łzy i cierpienie, kiedy patrzył na swoje ukochane dziecko podłączone do aparatury medycznej.

„Wyglądała jak mały ptaszek, nawet zbyt mały, by przeżyć”– wspomina sportowiec.

View this post on Instagram

A post shared by Ben Mee (@benmee6)

Tygodnie spędzone przy inkubatorze

Nic nie zapowiadało tego najgorszego. Kiedy w 2020 roku, Ben i jego żona Sarah odkryli, że spodziewają się dziecka byli najszczęśliwszą parą na świecie. Para była już rodzicami 2-letniego Jaxona. Małżonkowie nie byli przygotowani na gehennę, która rozpoczęła się wraz z drugą ciążą. W momencie narodzin Olivia ważyła tyle, co puszka fasoli.

„Spędziliśmy niekończące się tygodnie siedząc przy jej inkubatorze, wpatrując się we wszystkie monitory, modląc się, by wszystko było w porządku” – opowiada mężczyzna. „To było tak przerażające, czułem się tak zniechęcony, nie wiedziałem, o co zapytać, co mogę zrobić, aby było lepiej” – podkreśla.

Niepokojące było silne krwawienie u Sarah. Kobieta była pod stałą obserwacją lekarzy. Pięć dni później została przeniesiona do szpitala St. Mary’s w Manchesterze. Rozpoczęła się akcja porodowa. Sarah otrzymała zastrzyki sterydowe, aby pomóc maleńkiemu dziecku oddychać, a także magnez, aby chronić jego mózg.

Ben wspomina, że bardzo martwił się o dziecko, a także życie żony. W 16. tygodniu, przed planowanym terminem, pojawiła się malutka Olivia. „To było tak trudne, chciałem opiekować się nimi w tym samym czasie” – mówi sportowiec. „Tylko dzięki niesamowitym pielęgniarkom zachowaliśmy zdrowy rozsądek. Lekarze powiedzieli nam, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby Olivia przeżyła. Tłumaczyli, że przed nami długa droga i nie ma gwarancji, że zabierzemy naszą małą córeczkę do domu” – podkreśla.

„Nasze serca są z rodzicami, których dzieci urodziły się przedwcześnie”  

Sarah została wypisana po jednej nocy w szpitalu, a para spała z telefonami przy łóżkach na wypadek, gdyby coś się stało. Olivia radziła sobie bardzo dobrze, z każdym dniem stawała się coraz silniejsza. Jej stan powoli się stabilizował, była karmiona dojelitowo i uzależniona od tlenu i potrzebowała sześciu transfuzji krwi ze względu na poziom nasycenia tlenem. Nadszedł w końcu ten dzień, kiedy mogła opuścić szpital. Ben opisuje ich córkę jako „najbardziej uśmiechniętą małą dziewczynkę, jaką można spotkać”.

„Nasze serce są z innymi rodzicami, których dzieci również urodziły się przedwcześnie. Wiemy, jakie to przerażające i jak jesteśmy szczęściarzami, że mamy teraz zdrową, szczęśliwą małą dziewczynkę w domu” – mówią Ben i Sarah. „Nie można przygotować się na trudne doświadczenia, ale można brać każdy dzień takim, jaki jest i zachować nadzieję i optymizm, zamiast patrzeć zbyt daleko w przyszłość i obawiać się najgorszego” – dodają małżonkowie.

Korzystałam z: thesun.co.uk; twitter.com/Ben Mee; spuc.org.uk; lancs.live.

Tags:
dobra historiadziecirodzina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail