Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Bazylika w Angers we Francji została zdewastowana i sprofanowana

profanation, vandalisme, église

Twitter / Maxence Henry

L'église Sainte Madeleine à Angers a été profanée avec une violence rare. Plusieurs statues ont été décapitées, et des crucifix brisés.

Redakcja - 14.04.23

Do incydentu doszło w środę 12 kwietnia. Wandale połamali krzyże, ścięli głowy kilku figurom i zdewastowali ołtarz.

Sprofanowana bazylika

Ks. Magloire Tossou twierdzi, że napastników było kilku:

– Patrząc na rozmiary zniszczeń sądzę, że wandali było kilku: może dwóch lub trzech. Nie mogła tego zrobić jedna osoba! Odprawiałem mszę o 9:00, zatem do profanacji musiało dojść między 12:00, a 14:00.

Krzyże w bazylice zostały połamane, kilka posągów zostało pozbawionych głów, a przedsoborowa nastawa ołtarzowa została zdewastowana. Na szczęście napastnicy nie zniszczyli głównego ołtarza, na którym odprawia się mszę świętą i nie podnieśli ręki na tabernakulum. Konsekrowane hostie nie zostały sprofanowane.

Msza ekspiacyjna

W najbliższą niedzielę 23 kwietnia w Święto Miłosierdzia w bazylice zostanie odprawiona msza ekspiacyjna. Będzie jej przewodniczył bp Emmanuel Delmas.

–  Te akty wandalizmu nie dotykają jedynie kamieni i przedmiotów: dotykają one naszej wiary chrześcijańskiej – powiedział hierarcha. – Nasz ból jest głęboki.

Słowa wsparcia wyrazili także minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin oraz minister kultury Rima Abdul Malak.

– Zamierzamy oddać tę sprawę Panu w najbliższą niedzielę, która jest Świętem Bożego Miłosierdzia – mówi proboszcz ks. Tossou. – Będziemy prosić, aby Pan przebaczył wandalom. Mamy nadzieję, że sprawcy zostaną odnalezieni i sprawiedliwości stanie się zadość.

profanation, vandalisme, église
#image_title

Źródło: ouest-france.fr

Tags:
bazylikaFrancjaprofanacja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail