Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Czy świeccy mogą wybierać kandydatów na biskupa? Decyzja Watykanu

Pope-Francis-General-Audience-St-Peters-Square

Antoine Mekary | ALETEIA

#image_title

Katolicka Agencja Informacyjna - 13.04.23

Stolica Apostolska zadecydowała w sprawie możliwości udziału świeckich w wyborach kandydata na biskupa w archidiecezji Paderborn.

Świeccy wybiorą biskupa?

W Paderborn po rezygnacji 1 października 2022 roku arcybiskupa Hansa-Josefa Beckera, oprócz kapituły metropolitalnej, w skład której wchodzi 14 kanoników, powstała grupa składająca się z 14 osób świeckich. Obie grupy miały wspólnie sporządzić listę propozycji obsadzenia stolicy arcybiskupiej.

Stolica Apostolska nie wyraziła zgody na objęcie osób świeckich tzw. „tajemnicą papieską”. Oznacza to, że nie mogą brać one udziału w wyborze kandydata na biskupa.

Uzasadnienie decyzji Watykanu

„Z odpowiedzi z Rzymu wynika jasno, że objęcie świeckich tajemnicą papieską, a tym samym udział w wyborze arcybiskupa jest niezgodny z postanowieniami Konkordatu Pruskiego i zagraża legalności wyboru biskupa” – poinformowała archidiecezja.

W odpowiedzi z Watykanu wskazano, że to objęcie świeckich tajemnicą papieską nie może być przeprowadzone jednostronnie przez Stolicę Apostolską, lecz musi nastąpić koordynacja z partnerami konkordatu, czyli krajami związkowymi. Jak taka koordynacja miała by wyglądać należałoby wyjaśnić w dalszych rozmowach między Konferencją Episkopatu Niemiec a Rzymem” – dodano w komunikacie.

Postulat szerokiego udziału osób świeckich oraz ich udział w wyborze biskupa zgłaszano w ramach prowadzonego w Niemczech procesu tzw. drogi synodalnej.

Tags:
biskupkościółWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail