Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Poznaj niezwykły ogród oliwny, który upamiętnia… ofiary mafii

Gałązka drzewa oliwnego

newphotoservice | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 07.04.23

Pochodzące z ogrodu oleje błogosławili w trakcie wczorajszej (6.04) Mszy Krzyżma wszyscy włoscy biskupi.

Włoska policja podarowała papieżowi Franciszkowi olej z oliwek z ogrodu założonego dla upamiętnienia ofiar mafii. Kilka butelek oleju przekazali papieżowi przedstawiciele prezydium policji podczas środowej (5.04) audiencji ogólnej na placu św. Piotra. Ponadto, z myślą o sprawowanej tradycyjnie w Wielkim Tygodniu Mszy Krzyżma Świętego, policja podarowała oliwę wszystkim biskupom włoskim.

la suite aprés cette publicité
Rome's chief police commissioner gives Pope Francis a bottle of oil to be used in the chrism mass. The oil comes from a garden dedicated to Judge Giovanni Falcone and others who died in an attack by the Sicilian mafia.
Rzymska policja przekazuje papieżowi Franciszkowi butelkę oliwy z oliwek pochodzących z sycylijskiego ogrodu upamiętniającego ofiary mafii (5 kwietnia 2023)

W 2017 roku powstał na Sycylii ogród upamiętniający ofiary mafii. Założono go w pobliżu miejsca, w którym w 1992 roku został zamordowany przez sycylijską mafię Cosa Nostra sędzia Giovanni Falcone, jego żona oraz ich osobisty ochroniarz. W ubiegłym roku policja podarowała oliwę na „oleje święte” biskupom sycylijskim, w tym roku natomiast oliwa została przekazana prezydiom policji w całym kraju, aby stamtąd otrzymali je wszyscy biskupi lokalni.

la suite aprés cette publicité

Podczas sprawowanej tradycyjnie w Wielkim Tygodniu Mszy Krzyżma Świętego biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo – olej z oliwek, zmieszany z ciemnym balsamem. Używa się go przy sakramencie chrztu i bierzmowania, sakramencie kapłaństwa oraz przy poświęceniu kościoła i ołtarza.

la suite aprés cette publicité
Tags:
papież FranciszekprzestępstwoWielki CzwartekWłochy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail