Papieska intencja modlitewna na kwiecień 2023
Nagranie opublikowała jak co miesiąc Papieska Światowa Sieć Modlitwy. Na początku Franciszek przywołuje słowa z encykliki św. Jana XXIII Pacem in Terris. Ukazała się ona 60 lat temu, 11 kwietnia 1963 roku. „Wojna jest szaleństwem, czymś dalekim od racjonalności” – przypomina za poprzednikiem papież i podkreśla, że każda konfrontacja zbrojna stanowi „klęskę dla wszystkich”.
Zamiast przemocy i wojny, Franciszek proponuje rozwijanie kultury pokoju. Zauważa, że to właśnie pokój jest ostatecznym celem, a życie bez przemocy oznacza „aspirowanie do osiągnięcia wszystkiego”. „Tylko pokój bez broni może być trwałym pokojem” – mówi papież.
W materiale wideo pojawiają się osoby, które zasiewały ziarna pokoju w ubiegłym stuleciu: św. Jan XXII, Mahatma Gandhi, Martin Luther King i św. Matka Teresa z Kalkuty. Ich czarno-białe portrety pojawiają się wśród zniszczeń spowodowanych współczesnymi aktami przemocy. Widzimy sceny z wojny na Ukrainie, konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, a także starć i strzelanin w najbogatszych krajach. Wydaje się, że choć ludzi działających na rzecz pokoju w przeszłości nie brakowało, świat nie odrobił zadanej przez nich lekcji.
„Uczyńmy niestosowanie przemocy, zarówno w życiu codziennym, jak i w stosunkach międzynarodowych, zasadą naszych działań” – wzywa Franciszek. „I módlmy się o szersze upowszechnienie kultury niestosowania przemocy, co wiąże się ze zmniejszeniem użycia broni, zarówno przez państwa, jak i przez obywateli” – kończy swe przesłanie papież.
Papieska intencja na kwiecień 2023 – zobacz wideo:
Zapis papieskiego przesłania:
Żyć, mówić i działać bez przemocy nie oznacza rezygnacji, nie oznacza utraty ani wyrzeczenia się czegokolwiek. Jest to aspirowanie do osiągnięcia wszystkiego.
Jak powiedział 60 lat temu św. Jan XXIII w encyklice „Pacem in terris”, wojna jest szaleństwem, czymś dalekim od racjonalności.
Każda wojna, każda konfrontacja zbrojna zawsze kończy się klęską wszystkich.
Rozwijajmy kulturę pokoju.
Pamiętajmy, że nawet w przypadku uzasadnionej samoobrony celem jest pokój. I że tylko pokój bez broni może być trwałym pokojem.
Uczyńmy niestosowanie przemocy, zarówno w życiu codziennym, jak i w stosunkach międzynarodowych, zasadą naszych działań.
I módlmy się o szersze upowszechnienie kultury niestosowania przemocy, co wiąże się ze zmniejszeniem użycia broni, zarówno przez państwa, jak i przez obywateli.