Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Nieoficjalnie: kłopoty kardiologiczne przyczyną nagłej wizyty papieża w szpitalu

PILNE

Bluemoon 1981 | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 29.03.23

Według dziennika "Corriere della Sera" przyczyną papieskiej wizyty w szpitalu są problemy natury kardiologicznej. Wiele źródeł potwierdza, że Ojciec Święty odwołał spotkania zaplanowane na jutro i piątek. Portal „Il Sismografo” mówi nawet o zawale, jakiego miał doznać Franciszek. Brak jednak potwierdzenia tej informacji ze strony Stolicy Apostolskiej.

AKTUALIZACJA, 20:44

Według oficjalnego komunikatu Stolicy Apostolskiej papież Franciszek cierpi z powodu infekcji układu oddechowego, która wymagać będzie kilkudniowej hospitalizacji. Pełna treść komunikatu jest dostępna tutaj.

***

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował dziś (29.03) po południu: „Ojciec Święty od dzisiejszego popołudnia przebywa w klinice Gemelli w celu przeprowadzenia kilku wcześniej zaplanowanych badań kontrolnych”.

Według podanej później informacji dziennika „Corriere della Sera” przyczyną papieskiej wizyty w szpitalu, która najprawdopodobniej wiąże się z hospitalizacją, są problemy natury kardiologicznej. Wiele źródeł potwierdza, że Ojciec Święty odwołał spotkania zaplanowane na jutro i piątek.

Zmiana papieskich planów

Choć Stolica Apostolska nie wydała oficjalnego komunikatu, uzupełniającego informację nt. „wcześniej zaplanowanych badań lekarskich”, które przechodzi dziś papież w Poliklinice Gemelli, coraz więcej źródeł mówi o tym, że jego dzisiejsza wizyta wykracza poza wcześniejszy harmonogram planowanych kontroli.

Ma o tym świadczyć m.in. fakt, że papież został przewieziony do szpitala karetką, a także plan papieskich aktywności. Przewidywał on, że papież nagra dziś popołudniu wywiadu dla włoskiej telewizji Rai Uno, a w czwartek i piątek będzie kontynuował audiencje, zgodnie z codziennym rytmem pracy. Wszystkie te wydarzenia miały zostać dziś odwołane.

Niepokój wzbudza też fakt, że wg kalendarza papieskich celebracji Franciszek będzie przewodniczył mszy św. na placu św. Piotra w najbliższą Niedzielę Palmową, a następnie uroczystościom Triduum Paschalnego. Wątpliwe jest zatem, aby kilkudniowa hospitalizacja zaplanowana została zaledwie na kilka dni wcześniej.

Jak informuje włoski dziennik „Corriere della Sera”, papież dziś „późnym przedpołudniem odczuwał dolegliwości kardiologiczne i na wszelki wypadek został przewieziony na badania na oddział kardiologii”. Możliwe więc, że chwilowe pogorszenie jego stanu zdrowia przyśpieszyło cykl badań zaplanowany na późniejszy czas.

Nieoficjalne doniesienia mówią nawet o zawale

Portal „Il Sismografo” mówi nawet o zawale, jakiego miał doznać Franciszek. Brak jednak póki co potwierdzenia tej informacji ze strony Stolicy Apostolskiej. „Stan zdrowia Ojca Świętego, po licznych wstępnych badaniach różnego rodzaju, a także kilku wizytach specjalistów, jest pod kontrolą po zawale serca, który mógł być bezpośrednią przyczyną niewydolności oddechowej, jaka dotknęła Franciszka po obiedzie” – podaje „Il Sismografo”.

„W tej chwili jest już pewne, że Ojciec Święty spędzi noc w salach, które w szpitalu Gemelli od czasów św. Jana Pawła II są na stałe nastawione na przyjęcie papieża i towarzyszących mu osób. Nie został przyjęty na oddział kardiologiczny i najprawdopodobniej jutro będzie musiał przejść bardziej szczegółowe badania. Na razie najważniejsze jest stałe monitorowanie jego tętna i natlenienia krwi. Na pewno lekarze zalecą Ojcu Świętemu, by dużo odpoczywał. Oczekiwany jest komunikat watykańskiego biura prasowego” – kontynuuje portal.

W innych mediach pojawiają się różne hipotezy na temat stanu zdrowia papieża. Przypomniano m.in. o jego nawracających problemach związanych z uchyłkowatością jelit. Mówi się też o kryzysie oddechowym i zmęczeniu mięśni.

***

Oprócz liturgii Niedzieli Palmowej, Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy, w papieskim kalendarzu na najbliższy miesiąc znajduje się wizyta na Węgrzech, zaplanowana na 28-30 kwietnia. Z niecierpliwością oczekiwany jest też program papieskiej wizyty w Portugalii przy okazji XXXVII Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w dn. 1-6 sierpnia.

W tych trudnych chwilach powierzajmy Ojca Świętego naszej modlitwie.

Tags:
chorobapapież Franciszekzdrowie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail