Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za kontrowersyjną inscenizację na rekolekcjach

Katedra pw. sw. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu

Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Katolicka Agencja Informacyjna - Redakcja - 28.03.23

"Przepraszamy uczestników, rodziców i wszystkich tych, których dotknęła inscenizacja przedstawiona przez osoby prowadzące spotkanie" – napisali księża z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

Komunikat kurii stanowi odpowiedź na ujawnione przez portal tylkotorun.pl zdarzenie, do jakiego doszło wczoraj (27.03) w trakcie rekolekcji pt. Toruńskie Spotkanie Młodych. Prowadząca rekolekcje grupa ELO w jednej z inscenizowanych scen przedstawiła sytuację, w której półnaga kobieta prowadzona jest na smyczy przez wulgarnie zwracającego się w jej kierunku mężczyznę. Wspomniana scena, mająca ilustrować zniewolenie od grzechu, wywołała zgorszenie wielu zgromadzonych na wydarzeniu osób.

Poniżej zamieszczamy pełną treść komunikatu, jaki w odpowiedzi na tę sytuację wystosował Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Toruńskiej:

Komunikat Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej w sprawie rekolekcji dla młodzieży szkół średnich w Toruniu

Szanowni Państwo,

w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu, w trakcie rekolekcji dla młodych, wyrażamy głęboki żal. Przepraszamy ich uczestników, rodziców i wszystkich tych, których dotknęła inscenizacja przedstawiona przez osoby prowadzące spotkanie.

Zdajemy sobie sprawę, że sceny, do jakich doszło w trakcie wydarzenia, nigdy nie powinny mieć miejsca. Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania. Inscenizacja połączona z licznymi wyzwiskami i wulgaryzmami sprowokowała słuszne pytania o to, czego w ten sposób uczymy młodzież i dzieci.

Mamy świadomość, że nadużyte zostało zaufanie szkół i nauczycieli, którzy włączyli się w promocję wydarzenia. Rozumiemy także oburzenie wielu wiernych, dotkniętych tym, że inscenizacja miała miejsce w świątyni.

Jako organizatorzy Toruńskiego Spotkania Młodych nie byliśmy wcześniej informowani przez osoby prowadzące, że mają one w planach sięgnięcie po wzbudzającą słuszny sprzeciw inscenizację. Zapraszając zespół świeckich ewangelizatorów, mających doświadczenie w prowadzeniu rekolekcji, nie spodziewaliśmy się tego typu inscenizacji.

Po zaistniałej sytuacji, w trybie natychmiastowym, podjęliśmy decyzję o zmianie osób prowadzących. Chcemy dokończyć rekolekcje, a przygotowanie treści na kolejne dni powierzyliśmy kapłanom i katechetom diecezji toruńskiej.

ks. Paweł Borowski

rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

ks. Mariusz Wojnowski

dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

Tags:
kościółmłodzirekolekcje
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail