Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Bp Muskus do młodych: „Nie bójcie się prosić o pomoc”

pogrążona w smutku młoda dziewczyna z liceum siedzi samotnie na szkolnym korytarzu i chowa głowę

PeopleImages.com - Yuri A | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 21.03.23

„Ważne jest, abyśmy nie lekceważyli przedłużających się smutków, których doświadczamy, ani nie przechodzili obojętnie obok osób, które się zmagają z wewnętrznymi rozterkami” – podkreślił duchowny.

Bp Muskus zwrócił się w powyższych słowach do maturzystów zakopiańskich szkół, którzy pielgrzymują do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jak podkreślił, umiejętność dawania wsparcia i obecności może uratować życie. Młodym w trakcie Eucharystii towarzyszyli rodzice, katecheci, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

W homilii bp Muskus zwrócił uwagę na fakt, że młodzi ludzie są dzisiaj mało odporni na trudne doświadczenia. Fakt ten potwierdzają, bijąc na alarm, lekarze i psychologowie. – Każdy nosi w sobie jakiś ukryty ból, ukryty w sercu albo ukryty pod maską – zauważył krakowski biskup pomocniczy.

– Ważne jest, abyśmy nie lekceważyli przedłużających się smutków, których doświadczamy, ani nie przechodzili obojętnie obok osób, które trapią wewnętrzne rozterki. Bo może się okazać, że nasze życzliwe zainteresowanie może być dla kogoś wybawieniem, może powstrzymać go przed dramatyczną decyzją – wyjaśniał kaznodzieja.

Jak podkreślił, ważna jest też umiejętność proszenia o pomoc. – Gdy czujecie, że nie dajecie sobie rady z wyzwaniami, przed którymi stawiają was dom, szkoła, przyjaciele, nie bójcie się prosić o pomoc. Nie wahajcie się powiedzieć: „Potrzebuję cię”, gdy zaczyna doskwierać wam samotność – zachęcał młodych.

Bp Muskus do młodych: „Najgroźniejsza choroba duszy”

Przywołując postać sparaliżowanego od 38 lat mężczyzny, którego Jezus uzdrowił nad sadzawką Betesda, bp Muskus prosił młodych zakopiańczyków, by nie zniechęcali się i nie poddawali. – Jezus pragnie, byśmy nie ulegali zwątpieniu i rezygnacji, byśmy nie pozwalali na to, by słabość, zło, cierpienie odebrało nam radość życia – tłumaczył.

Duchowny nalegał też, by młodzi nie poddawali się „najgroźniejszej chorobie duszy, czyli grzechowi”, który jest „zawsze przeciwko człowiekowi”. On bowiem odbiera radość życia i nadzieję. – Nie bójcie się walczyć o swoje szczęście, o piękne życie, nie poddawajcie się złu – apelował.

Bp Muskus zapewnił też młodych, że Bóg widzi każdego człowieka z jego słabościami i cierpieniem, i jest „gotów zaopiekować się nami, by zwyciężyło w nas dobro”. Zawierzył także ich przyszłość Matce Bożej Kalwaryjskiej. – Wierzę, że dzięki Jej opiece i miłości zdacie nie tylko egzaminy maturalne, ale przejdziecie pomyślnie przez wszystkie próby, które staną przed wami na drodze życia – podkreślił.

lista numerów telefonów antydepresyjnych

Tags:
biskupdepresjamłodzipielgrzymka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail