Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Polak z zespołem Downa podwójnym mistrzem świata w narciarstwie! „Płaczę z radości!!! Ale bomba!!!”

Antoni Wiercioch podwójnym mistrzem świata

Magdalena Wiercioch/Handicap Zakopane

Redakcja - 18.03.23

Łącznie Antoni Wiercioch zgarnął aż cztery medale...

Wczoraj (17.03) w austriackim miasteczku Seefeld dobiegły końca Narciarskie Mistrzostwa Świata Virtus 2023 dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Szczególnie zadowolony ze swojego występu może być 18-letni Antek Wiercioch z Kościeliska. Chłopak przywiózł z tyrolskich zawodów aż cztery krążki, w tym dwa złote!

18-latek został najlepszym zawodnikiem mistrzostw w kombinacji alpejskiej i supergigancie. Do tego dołożył jeszcze dwa srebra: w slalomie i slalomie gigancie. A to nie pierwsze sukcesy o takiej randze w jego karierze sportowej.

Przed trzema laty chłopak przywiózł trzy krążki z Halowych Mistrzostw Świata Virtus w… lekkoatletyce. Antek był wówczas najlepszy w skoku w dal, a w biegach na 60 i 200 m zajął drugą lokatę. Dwa lata wcześniej zgarnął srebra w slalomie i slalomie gigancie na zimowej olimpiadzie specjalnej. Jako 13-latek Antek był wówczas… najmłodszy w swojej kategorii wiekowej (12-16 l.).

Antek Wiercioch jest jednym z podopiecznych Fundacji Handicap Zakopane, prowadzonej przez wielokrotną mistrzynię Polski w narciarstwie alpejskim, Małgorzatę Tlałkę-Długosz. Fundacja ta zajmuje się integracją osób z niepełnosprawnościami poprzez sport.

Pasję do sportu i aktywności fizycznej Antek przejął też po swoich rodzicach. Jego mama jest bowiem instruktorką narciarską, a tata ratownikiem TOPR. „Płaczę z radości!!! Ale bomba!!!” – napisał Łukasz Wiercioch w mediach społecznościowych.

Łącznie polscy uczestnicy mistrzostw Virtus 2023 przywieźli z Seefeld 11 medali: 3 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe.

Tags:
niepełnosprawnośćsportzespół Downa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail