Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Zaczęło się od uzdrowienia. 20 marca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa wielkie świętowanie

Święta Rodzina na obrazie w Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu

fot. Michał Ziółkowski | Aleteia

Katolicka Agencja Informacyjna - 17.03.23

Do szczególnego rozwinięcia kultu św. Józefa Kaliskiego przyczyniły się trzy wydarzenia.

Kalisz: miejsce czci św. Józefa

Od początku XVII w. jednym z głównych miejsc czci św. Józefa w Polsce stał się Kalisz, gdzie kult ten wiązano z obrazem Świętej Rodziny, nazywanym też obrazem św. Józefa Kaliskiego. 20 marca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa o godz. 12.00 sprawowana będzie suma odpustowa ku czci św. Józefa pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla.

– Przed nami uroczystość św. Józefa. Tym razem będziemy świętowali 20 marca z racji, że 19 marca przypada niedziela Wielkiego Postu. Bardzo serdecznie chciałbym zaprosić wszystkich do wspólnego świętowania, do bycia razem, do wychwalania dobrego Boga za to wszystko, co otrzymujemy dzięki wstawiennictwu św. Józefa – powiedział KAI bp Damian Bryl.

W tym roku w sposób szczególny będzie zanoszona modlitwa o pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie. – W tym roku chcemy w szczególny sposób wołać o pokój tak bardzo wszystkim nam potrzebny. Widzimy i słyszymy relacje o tym ,co dzieje się na Ukrainie, dlatego chcemy prosić św. Józefa o dar pokoju na Ukrainie, ale także w naszej ojczyźnie i w naszych rodzinach – zaznaczył biskup kaliski.

Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Według tradycji początki sanktuarium św. Józefa w Kaliszu sięgają 1670 r., kiedy to został uzdrowiony za przyczyną tego świętego mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu.

Intensywny rozwój kultu św. Józefa przypadł na drugą połowę XVII i na cały XVIII w. zwany w polskiej józefologii „złotym”. Kaliski obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W czasach rozbiorów i w okresie międzywojennym kult nieco osłabł, choć i w tym czasie ożywiły go uroczyste obchody 100-lecia koronacji obrazu w 1896 r. i 50-lecia patronatu św. Józefa nad diecezją włocławską w 1930 r.

Do szczególnego rozwinięcia kultu św. Józefa Kaliskiego po II wojnie światowej przyczyniły się trzy wydarzenia: cudowne wyzwolenie księży – więźniów z obozu w Dachau (29 kwietnia 1945 r.), utworzenie w Kaliszu Polskiego Studium Józefologicznego (24 września 1969 r.) oraz wizyta Jana Pawła II w kaliskim sanktuarium (4 czerwca 1997 r.).

To tutaj Jan Paweł II zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

Kaplica Pamięci i Wdzięczności Księży Dachauowczyków w Kaliszu – zobacz zdjęcia!

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce

Św. Józef został ogłoszony patronem nowo powstałej w 1992 r. diecezji kaliskiej. Główne uroczystości odpustowe ku czci św. Józefa odbywają się 19 marca, a w pierwszą niedzielę czerwca ma miejsce odpust Opieki św. Józefa.

Z kultem św. Józefa ściśle związana jest najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce, która wyrusza z Kalisza na Jasną Górę i wraca pieszo z powrotem. Pierwszy raz wyruszyła w 1637 r. Z sanktuarium św. Józefa w każdy pierwszy czwartek miesiąca płynie modlitwa w intencji rodzin i ochrony poczętego życia. Modlitwa ta jest transmitowana na cały świat przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.

ek/KAI/ks

Tags:
jan paweł IIśw. JózefŚwięta Rodzinauzdrowienie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail