Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Zagrabione przez nazistów obrazy Chrystusa i Matki Bożej wróciły do Polski

Odzyskane przez Polskę obrazy - dyptyk Boutsa

Stanisław Różycki/REPORTER

Karol Wojteczek - 16.03.23

Wywiezione przez Niemców z zamku w Gołuchowie dzieła flamandzkiego mistrza odnalazły się aż w Hiszpanii...

XV-wieczny malarz Dirk Bouts (1415-1475) zasłynął jako jeden z pierwszych z pierwszych północnoeuropejskich artystów stosujących perspektywę liniową z jednym punktem zbiegu. Pochodził z Niderlandów, lecz jako twórca działał głównie we flamandzkim Leuven, gdzie od 1462 r. pełnił funkcję malarza miejskiego.

la suite aprés cette publicité

Bouts tworzył głównie dzieła religijne (w tym szczególnie wiele z motywami maryjnymi), a niektóre z jego prac zdobią dziś ściany Luwru, Prado, londyńskiej Galerii Narodowej czy nowojorskiego Metropolitan Museum of Art.

la suite aprés cette publicité

Powstały w warsztacie artysty dyptyk Mater Dolorosa i Ecce Homo w 1883 r. zakupiła zaś arystokratyczna rodzina Czartoryskich. Wchodzące w jego skład obrazy zasiliły bogatą kolekcję zgromadzoną na zamku w wielkopolskim Gołuchowie. Tam też podziwiać je można było do roku 1939…

la suite aprés cette publicité

Wtedy to, aresztowawszy uprzednio właścicieli, zbiór gołuchowskich dzieł sztuki przejęli nazistowscy okupanci. Kolekcja rodziny Czartoryskich trafiła najpierw do Warszawy, a następnie, w 1944 r., cofający się przed Armią Czerwoną Niemcy wywieźli ją na zachód. Przez kolejne niemal trzy dekady los należących do kolekcji dzieł pozostawał nieznany.

la suite aprés cette publicité

W 1973 r. gołuchowski dyptyk Boutsa wypłynął na rynku sztuki w Hiszpanii. Tam też zakupił go miejscowy kolekcjoner, Jose Fernandez Lopez. W 1994 r. przebogatą kolekcję Lopezów odkupiło Museo de Pontevedra.

W 2019 r. zrabowany przez Niemców dyptyk namierzyli w pontevedryjskim muzeum pracownicy polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwa lata później strona polska, przygotowawszy uprzednio materiał dowodowy, wystąpiła z oficjalnym wnioskiem o zwrot skradzionych obrazów. Przekazanie dzieł nastąpiło 25 stycznia br. Wkrótce powrócą one do swojego gołuchowskiego „matecznika”.

***

Dyptyk Mater Dolorosa i Ecce Homo powstał w pracowni Dirka Boutsa w II połowie XV w. (choć niektórzy historycy sztuki mówią nawet o I połowie XVI w.). Jego autorstwo najczęściej przypisywane jest synowi Dirka, Aalbrechtowi. Wchodzące w skład dyptyku obrazy namalowane zostały techniką olejno-temperową na panelach o wymiarach 45,5 x 31 cm.

la suite aprés cette publicité

Z warsztatu Boutsów wyszło wiele podobnych dyptyków przedstawiających Matkę Bożą Bolesną i ubiczowanego Chrystusa. Najsłynniejszy z nich podziwiać można obecnie w Galerii Narodowej w Londynie.

la suite aprés cette publicité

Jak przy okazji styczniowej uroczystości przekazało MKiDN, Polska prowadzi obecnie ok. 130 procesów restytucyjnych, mających na celu odzyskanie zrabowanych jej dzieł sztuki. Średnio co tydzień-dwa do naszego kraju powracają kolejne takie dzieła.

Tags:
HiszpaniaII wojna światowaNiemcyprzestępstwosztuka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail