Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zabytkowy kościół stanął w ogniu. Szybka reakcja strażaków uratowała świątynię

Pożar zabytkowego kościoła w Chynowie

fot. ZeroJeden - praca własna | Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0; OSP KSRG Chynów | Facebook

Katolicka Agencja Informacyjna - Redakcja - 15.03.23

Ostatniej nocy (14/15.03) wybuchł pożar w zabytkowym drewnianym kościele w Chynowie (woj. mazowieckie). Ogień strawił zakrystię. Strażakom na szczęście udało się uratować główną część XVII-wiecznej świątyni.

Zgłoszenie o pożarze z kościelnego systemu alarmowego wpłynęło do służb kilka minut po godz. 3.00 w nocy. Na miejsce udało się 9 jednostek straży pożarnej. Zastały one pożar w zakrystii zabytkowego kościoła. Strażakom udało się ugasić ogień zanim przeniósł się on na resztę świątyni, zabezpieczyli też mienie kościelne z pomieszczenia położonego nad zakrystią.

Jako wstępną przyczynę pożaru ratownicy wskazują zwarcie w instalacji elektrycznej. W zdarzeniu nie ucierpieli ludzie ani elementy zabytkowego wyposażenia świątyni. Straty oszacowano wstępnie na ok. 100 tys. zł. Do czasu oględzin konserwatorskich budynek pozostanie zamknięty dla wiernych.

Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy w Chynowie powstał najprawdopodobniej w XVII w. z wykorzystaniem budulca z poprzedniej świątyni. Często nazywany bywa najstarszym modrzewiowym kościołem na Mazowszu. Świątynia jest również jedną z najstarszych zachowanych tego typu drewnianych budowli w całym województwie i jedną z trzech podobnych w pow. grójeckim.

Jak pisze na swojej stronie internetowej parafia, chynowski kościół „malowniczo położony w cieniu drzew, cudem uniknął niszczycielskiego działania żywiołów i wojen„. Ocalona z pożaru świątynia jest trzecią w sięgającej 1434 r. historii parafii.

Tags:
architekturakościółpożar
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail