Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 18/07/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Walka z lękami i depresją? Aktywność fizyczna może pomóc bardziej niż mogłoby się wydawać

młoda kobieta wykonuje ćwiczenia fizyczne na macie i podnosi rękami hantle

Studio Romantic | Shutterstock

Nauka w Polsce - 13.03.23

Autorzy analizy uważają, że aktywność fizyczna powinna być jedną z podstawowych metod leczenia osób z depresją, stanami lękowymi czy będących w złym stanie psychicznym.

Ćwiczenia fizyczne są skuteczne w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy stany lękowe – wynika z analizy badań, którą publikuje pismo „British Journal of Sports Medicine”.

Dlatego też autorzy analizy uważają, że aktywność fizyczna powinna być jedną z podstawowych metod leczenia osób z depresją, stanami lękowymi czy będących w złym stanie psychicznym.

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelajdzie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu 97 przeglądowych prac dotyczących 1039 badań, którymi objęto 128 119 osób. W grupie badanych znajdowały się osoby z zaburzeniami psychicznymi, osoby z innym chorobami przewlekłymi oraz osoby zdrowe.

Okazało się, że w porównaniu ze standardową terapią ćwiczenia fizyczne miały istotny statystycznie wpływ na łagodzenie objawów depresji i stanów lękowych. Korzystnie wpływały też na osoby w złym stanie psychicznym.

Największe korzyści z aktywności fizycznej odnosiły osoby z depresją, kobiety w ciąży i w połogu, osoby zakażone wirusem HIV oraz z przewlekłą chorobą nerek, jak również osoby zdrowe.

Intensywniejsza aktywność fizyczna była powiązana z większą poprawą objawów psychicznych. Jej skuteczność malała jednak wraz z upływem czasu. Najbardziej korzystny wpływ miały treningi trwające 12 tygodni lub krótsze. Oznacza to, że ten rodzaj interwencji może szybko dawać efekty – ocenili badacze.

Co ósma osoba na świecie ma problemy ze zdrowiem psychicznym

Jak skomentował główny autor pracy, dr Ben Singh, włączenie aktywności fizycznej do terapii różnych zaburzeń i problemów natury psychicznej powinno być priorytetem.

Jest to o tyle istotne, że liczba osób, których one dotyczą, stale rośnie. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jedna na osiem osób na świecie (970 mln) żyje z jakimś problemem psychicznym. Globalne koszty tego są szacowane na 2,5 bilionów dolarów rocznie, a do 2030 r. mają wzrosnąć do 6 bilionów.

„Wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia zdrowie psychiczne. Jednak mimo dowodów na to, nie została ona szeroko wdrożona jako terapia pierwszego wyboru” – podkreślił dr Singh.

Jak dodał, jego zespół zaobserwował, że korzyści mogą przynosić różne rodzaje aktywności fizycznej, w tym ćwiczenia aerobowe, np. spacery, joga, pilates, trening siłowy. „Co ważne, nie potrzeba wcale dużo ćwiczeń, by odnotować ich pozytywny wpływ na psychikę” – zaznaczył.

„Mamy nadzieję, że nasza analiza potwierdzi potrzebę stosowania aktywności fizycznej (…) jako podstawowego podejścia w leczeniu depresji i stanów lękowych” – podsumował współautor pracy prof. Carol Maher.

jjj/ zan/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl/

Tytuł, śródtytuły i skróty pochodzą od redakcji Aletei Polska.

Tags:
badaniadepresjapsychologiazdrowie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail