Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Spacery zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci? Ciekawe badania

młoda dziewczyna ze słuchawkami na uszach stoi w lesie z zamkniętymi oczami i uśmiecha się

VERSUSstudio | Shutterstock

Cerith Gardiner - 12.03.23

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge ujawniają, jak 11 minut energicznego spaceru dziennie może znacząco wpłynąć na długość życia.

Osoby, które nie są wielkimi fanami intensywnych ćwiczeń, na pewno ucieszą wyniki szeroko zakrojonego badania przeprowadzonego przez czołowych naukowców.

Jak podaje dziennik The Guardian, analizując informacje ze 196 recenzowanych artykułów dotyczących 30 milionów uczestników z 94 grup, naukowcy byli w stanie stwierdzić, że już 11 minut energicznego spaceru dziennie może zapobiec 10 procentom przedwczesnych zgonów.

Spacery na zdrowie

Oznacza to, że osoby wykonujące przez 75 minut tygodniowo umiarkowane ćwiczenia mogą potencjalnie zapobiec przedwczesnej śmierci. To dobra wiadomość, gdyż oznacza, że wystarczy zażywać nawet o połowę mniej ruchu niż 150 minut ćwiczeń zalecanych przez brytyjski National Health Service.

„Jeśli zniechęca nas 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo, wnioski z naszych badań to świetna wiadomość” – zauważył dr Søren Brage z jednostki epidemiologicznej Cambridge’s Medical Research Council. „Jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza niż brak ruchu. Jest to również dobra pozycja wyjściowa, gdyż jeśli stwierdzimy, że da się ćwiczyć 75 minut tygodniowo, możemy spróbować stopniowo zwiększać ten czas do pełnej zalecanej intensywności”.

Co ciekawe, taniec, wędrówki, jazda na rowerze lub gra w tenisa, a więc ćwiczenia, które podnoszą tętno, lecz pozwalają na swobodne mówienie, mogą również wpływać na długowieczność poprzez zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, różne rodzaje raka i białaczkę szpikową.

Tylko 10 minut dziennie

Pozytywne wiadomości oznaczają, że poświęcenie zaledwie 11 minut dziennie na ruch może zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory o 7%, choroby układu krążenia o 17% i zmniejszyć prawdopodobieństwo wczesnej śmierci nawet o 23%. (Więcej danych liczbowych i faktów można znaleźć w British Journal of Sports Medicine).

Prof. James Woodcock z Uniwersytetu w Cambridge dodaje: „Nasze odkrycia oznaczają znaczne korzyści dla zdrowia serca i zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka, nawet jeśli zdołamy wygospodarować tylko 10 minut dziennie”.

Wcześniej informowaliśmy o pozytywnym wpływie chodzenia na nasze zdrowie psychiczne, a nawet na życie małżeńskie, więc obecnie mamy jeszcze więcej motywacji, aby ruszyć się z domu. Nie zapominajmy jednak, że te 11 minut musi po prostu spowodować szybsze bicie serca. Tak więc jeśli chcemy zabrać wnuki na spacer lub popracować nieco w ogrodzie, mamy teraz idealną do tego wymówkę!

Tags:
badaniazdrowie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail