Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ten krzyż rozpadł się na 33 kawałki. Po siedmiu latach ponownie został wystawiony przed oblicze wiernych [zobacz wideo]

Restauracja krzyża św. Eutychiusza przez pracowników Muzeów Watykańskich

Musei Vaticani | YouTube

Redakcja - 10.03.23

W zdarzeniu, do którego doszło w trakcie trzęsienia ziemi, wielu wiernych dopatruje się szczególnej symboliki.

W trzęsieniu ziemi, do jakiego doszło 24 sierpnia 2016 r. w środkowych Włoszech, zginęło 299 osób, a 388 odniosło rany. Dach nad głową straciło wówczas przeszło 2,5 tys. ludzi. W kataklizmie ucierpiało także wiele zabytków architektury, w tym m.in. XII-wieczne opactwo benedyktyńskie w miasteczku Preci.

Pod gruzami zniszczonego klasztoru znalazł się m.in. zabytkowy, drewniany, malowany krzyż św. Eutychiusza, wykonany przez znanego XV-wiecznego malarza Nicolę de Ulissego. W toku prac porządkowych udało się wydobyć 33 fragmenty cennego krucyfiksu. Trafiły one następnie w ręce ekspertów z laboratoriów Muzeów Watykańskich.

W piątek, 3 marca, odrestaurowany krzyż został ponownie zaprezentowany wiernym w murach Pinakoteki Watykańskiej. Dołączył tam m.in. do odnalezionego w ub. roku (po 33 latach od kradzieży!) relikwiarza św. Galgano. Latem krucyfiks przeniesiony zostanie do bazyliki św. Eufemii w Spoleto, gdzie oczekiwać będzie na zakończenie trwającej odbudowy kompleksu w Preci.

View this post on Instagram

A post shared by Vatican Museums (@vaticanmuseums)

Otwarta w Pinakotece wystawa pt. Fragmenty nadziei. Rekonstrukcja malowanego krzyża opactwa św. Eutychiusza zbiega się w czasie z jubileuszem 100-lecia istnienia przy Muzeach Watykańskich Laboratorium Restauracji Malarstwa i Materiałów Drewnianych.

Tags:
katastrofakrzyżWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail