Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Anioł Stróż inspiruje bezdomnego mężczyznę, by ogrzewał innych w nocy

Ernie McPherson

CBC Saskatchewan | Youtube

Cerith Gardiner - 10.03.23

Po tym, jak życie Ernesta McPhersona zostało uratowane, gdy opiekował się nim „anioł stróż”, mężczyzna postanowił czuwać nad innymi.

54-letni bezdomny z Saskatchewan w Kanadzie nie śpi, aby zapewnić innym bezdomnym w jego społeczności przetrwanie mroźnych zimowych nocy.

la suite aprés cette publicité

Ernest McPherson chodzi po małym miasteczku Meadow Lake we wczesnych godzinach porannych, aby sprawdzić stan ponad dwudziestu innych bezdomnych śpiących w opuszczonych samochodach lub zniszczonych budynkach.

la suite aprés cette publicité

Ponieważ w Meadow Lake nie ma żadnych schronisk dla bezdomnych, ci bezbronni ludzie nie mają gdzie się ogrzać w nocy. Dlatego McPherson stara się pomóc, dając im ciepłe ubrania, zabierając do holu bankomatu lub do lokalnego marketu, aby się trochę rozgrzali.

la suite aprés cette publicité

„To tak, jakby nie było dla nich miejsca na świecie i jakby nikt ich nie chciał” – powiedział McPherson telewizji CBC, dodając: „Oni są naprawdę szczęśliwi, kiedy widzą, jak się pojawiam, a ja naprawdę cieszę się, że ich znalazłem [żywych], ponieważ zamarznięcie tutaj nie zajmuje dużo czasu”.

la suite aprés cette publicité

McPherson odkrył swoją nową rolę «strażnika» innych po tym, jak w zeszłym roku prawie zamarzł na śmierć podczas burzy śnieżnej, kiedy termometry wskazywały -38°C. „Zgubiłem kierunek i czas… więc usiadłem na chwilę i pomyślałem, że trochę odpocznę. Zasnąłem. Tej nocy miałem anioła stróża. Przyszedł i kopnął mnie w stopę”.

Cóż, ten kopniak pomaga McPhersonowi utrzymać innych przy życiu. W zeszłym roku szukał schronienia w opuszczonym hotelu, gdzie nocował wraz z innymi bezdomnymi, w tym roku udało mu się zebrać 300 dolarów od swoich przyjaciół i kupił przyczepę kempingową.

Jednak opisuje kampera jako „lodówkę”, więc „dopóki nie będzie bezpiecznego schronienia, będzie patrolował miasteczko każdej nocy”.

la suite aprés cette publicité

Bezdomni w Meadow Lake otrzymują pomoc za pośrednictwem Meadow Lake Outreach Ministries – chrześcijańskiej organizacji non-profit – ale działa ona tylko w określonych porach dnia i tygodnia, jak mówi Natanis Bundschuh, dyrektor wykonawcza organizacji i kierownik lokalnej kuchni.

la suite aprés cette publicité

Bundschuh opowiedziała, jak pewna bezdomna kobieta powiedziała jej, jak McPherson uchronił ją przed zamarznięciem. „Byłabym martwa, gdyby nie Ernie” – powiedziała.

Nagroda od zmarłej królowej Elżbiety II

Dzięki swoim wysiłkom McPherson otrzymał Platynowy Jubileuszowy Medal Królowej za swoją służbę publiczną. A Bundschuh zauważył: „To niesamowite widzieć, jak ktoś w naszej społeczności otrzymuje taki zaszczyt za troskę o ludzi, o których nie musi się troszczyć”.

Dzięki jego bezinteresownej służbie, lokalna społeczność zaczęła także pomagać tym, którzy żyją na ulicach. Firmy przekazały pieniądze, a Drzwi Nadziei zostały otwarte przez The Meadow Outreach Ministries, zapewniając 20-godzinny dostęp do ciepła każdego dnia.

la suite aprés cette publicité

Dla McPhersona to nagroda dla całej społeczności bezdomnych: „To wielki zaszczyt zostać docenionym za wszystko, co zrobiłem, aby pomóc bezdomnym w Meadow Lake. Jestem po prostu bardzo szczęśliwy, że mogę tu dzisiaj być, mówić w ich imieniu, być rozpoznanym”.

McPherson nadal pomaga potrzebującym a jego historia przypomina nam, jak ważne jest to, by zawsze szukać sposobów pomocy innym, nawet jeśli sami borykamy się z trudnościami.

Tags:
bezdomnidobra historiapomoc
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail