Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Wykonał krzyż z rozbitej łodzi migrantów. „Niewinni ludzie płacą za przestępstwo, którego nie popełnili”

Szczątki rozbitej łodzi migrantów na plaży w Steccato di Cutro

Antonino Durso/LaPresse/Shutterstock/Rex Features/East News

Szczątki rozbitej łodzi migrantów na plaży w Steccato di Cutro

Katolicka Agencja Informacyjna - 08.03.23

Bilans niedawnej katastrofy u wybrzeży Kalabrii sięgnął 70 ofiar śmiertelnych.

Ks. Francesco Loprete z włoskiej archidiecezji Crotone-Santa Severina wykonał krzyż ze szczątków łodzi migrantów, która 26 lutego rozbiła się u wybrzeży południowych Włoch. „Musiałem ocalić drewno, by zachować pamięć i zapobiec powtórzeniu się tak masowej śmierci” – powiedział duchowny w rozmowie z włoską agencją SIR. Krzyż wykonał wspólnie ze znajomym artystą.

Do tej pory ratownicy wydobyli ciała 70 zmarłych, wśród nich wielu dzieci. 80 osób przeżyło katastrofę. Poszukiwania zaginionych trwają nadal. Według ocalałych, na ok. 20-metrowej tureckiej łodzi rybackiej znajdować się mogło od 180 do nawet 250 osób. Większość z nich pochodziła z Iraku, Iranu, Afganistanu i Syrii.

Krzyż ma nam przypominać o Jezusie, o surowym drewnie, na którym położono niewinnego człowieka” – tłumaczy ks. Loperte. Także i tu mamy „drewno łodzi, na którym niewinni ludzie płacą za przestępstwo, którego nie popełnili” – dodaje.

W niedzielę, 5 marca, w miejscu wypadku, w Steccato di Cutro, przeszła droga krzyżowa, w której niesiono krzyż wykonany ze szczątków rozbitej łodzi. Teraz krzyż będzie nawiedzał różne parafie oraz archikatedrę.

Tags:
katastrofakrzyżmigranciUchodźcyWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail