Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Jakie są korzyści z zabierania dzieci do kościoła? Badacze z Harvardu ujawniają

dzieci z rodzicami w kościele na Mszy świętej

Marko Vombergar | Aleteia

Cerith Gardiner - 07.03.23

Ci młodzi dorośli wybierali zdrowszy tryb życia – unikali picia, palenia, zażywania narkotyków i rozwiązłości seksualnej.

Wychowanie dzieci w wierze przynosi nie tylko korzyści duchowe. Badanie przeprowadzone na uniwersytecie w Harvardzie wykazało, że wychowanie religijne dzieci przynosi również korzyści fizyczne i psychiczne.

Badanie opublikowane w 2018 roku przez Harvard T.H. Chan School of Public Health wykazało, że dzieci, które uczęszczały na cotygodniową mszę lub prowadziły aktywne życie modlitewne, były bardziej pozytywne i miały większą satysfakcję z życia po ukończeniu dwudziestego roku życia. Ci młodzi dorośli wybierali zdrowszy tryb życia – unikali picia, palenia, zażywania narkotyków i rozwiązłości seksualnej.

Badanie na próbie 5 tysięcy dzieci w okresie od 8 do 14 lat przyniosło zaskakujące odkrycia: co najmniej 18 procent regularnie chodzących do kościoła zgłosiło wyższy poziom szczęścia w wieku dwudziestu kilku lat niż ich niereligijni rówieśnicy. Co ważniejsze, 29 proc. miało tendencję do aktywnego uczestniczenia w sprawach społecznych, a 33 proc. stroniło od narkotyków.

Jeden z autorów badania, Ying Chen, przyznał, że wychowanie religijne dzieci w kontekście rodziny i kościoła „może silnie wpłynąć na ich zdrowie fizyczne, psychiczne, szczęście i ogólne samopoczucie”.

To nie pierwsze badanie, które pokazuje zalety religijnego wychowania. Według dyrektor Centrum DeVos ds. Religii i Społeczeństwa Obywatelskiego Heritage Foundation, Emilie Kao, „wiara daje ludziom siłę duchową, która prowadzi do zdrowych nawyków, buduje ich sieci społeczne i daje im możliwość pokonywania przeszkód w życiu”.

Badania naukowców mogą być dodatkową motywacją dla rodziców.

Tags:
badaniadziecikościół
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail