Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Tajemniczy list i spotkanie po latach. Tak działa Pan Bóg

dwaj przyjaciele rozmawiają ze sobą siedząc na kanapie wewnątrz mieszkania

Dmytro Zinkevych | Shutterstock

Rafał Matuszewski - 06.03.23

Gdy wychodziłem, poprosił mnie o przekazanie listu naszej wspólnej znajomej, której chciał podziękować za to, że pojawiła się z dobrym słowem w jego życiu wtedy właśnie, gdy tego potrzebował.

Spotkałem się ostatnio ze starym znajomym – Pawłem. Kumplujemy się od szkoły średniej. Razem chodziliśmy do liceum, poszliśmy na te same studia. Dobrych parę lat spędzonych na dojazdach najpierw do ogólniaka, potem na uniwersytet, wspólnego siedzenia w ławkach, zdawania egzaminów, imprezowania, poznawania nowych ludzi. Mamy wielu tych samych znajomych. Mimo tego, że pochodzimy z nieco innych środowisk, nasze życia opowiadają inne historie, a nasze priorytety były i są inne.

la suite aprés cette publicité

Spotkanie po latach

Gdy już nasze drogi się rozeszły, po skończeniu studiów, każdy z nas zajął się swoimi sprawami. Spotykaliśmy się jeszcze od czasu do czasu, żeby pogadać i powspominać. Później każdy wpadł już w wir swoich obowiązków i raczej się mijaliśmy.  

la suite aprés cette publicité

Od naszego ostatniego spotkania minęły ponad cztery lata. Aż w końcu udało nam się zobaczyć. Po przekroczeniu progu mieszkania Pawła, gdy tylko na niego spojrzałem, od razu odżyły wspomnienia i poczułem się jakbym cofnął się o 15 lat. Bez zbędnych wstępów zaczęliśmy rozmawiać tak, jak gdybyśmy widzieli się wczoraj. Zupełnie swobodnie opowiadaliśmy o sobie, rozmawialiśmy tak jak kiedyś. Wtedy, gdy mieliśmy po dwadzieścia kilka lat i snuliśmy plany na życie, albo i nie. Bez oporów mówiliśmy o swoich przemyśleniach, dylematach życiowych. To nie była rozmowa z tych, które traktują o pogodzie czy o wciąż wzrastających cenach w sklepach, tylko nieco bardziej zaawansowana.

la suite aprés cette publicité

Wyszedłem od niego z uśmiechem na twarzy. Usłyszałem wiele dobrych słów i dostałem kilka rad na moje bolączki. To było naprawdę owocne spotkanie. Gdy wychodziłem, poprosił mnie o przekazanie listu naszej wspólnej znajomej, której chciał podziękować za to, że pojawiła się z dobrym słowem w jego życiu, wtedy właśnie gdy tego potrzebował. Od paru miesięcy ten list leżał u niego na półce. Wahał się czy go wysłać. A tu pojawiłem się przypadkiem ja, który ostatnio widuję tę znajomą niemalże codzienne i bez namysłu zaproponowałem, że jej go wręczę.

la suite aprés cette publicité

Tak działa Pan Bóg

W ten sposób działa Pan Bóg. Jedni nazywają to zbiegiem okoliczności, inni jakąś sprawczą siłą z kosmosu. Czasem prozaiczne wydarzenia w naszym życiu niosą ze sobą ogromną wartość dla innych. Nam wydaje się, że nic wielkiego nie zrobiliśmy, a w głowach i sercach ludzi z naszego otoczenia zaczynają kiełkować myśli, które są początkiem szukanych od lat rozwiązań lub po prostu podnoszą na duchu. Paweł rozjaśnił mi wiele moich wątpliwości, ja pomogłem mu zrobić krok, na który sam nie mógł się zdecydować. I to wszystko było niezamierzone, wręcz wydarzyło się spontanicznie.

Jeśli od jakiegoś czasu nosisz się z myślą o odwiedzeniu kogoś, kogo nie widziałeś od lat – zrób to. Jeśli nie myślałeś o tym – pomyśl. Jeśli uważasz, że nie masz kogoś takiego – poszukaj w pamięci jeszcze raz. Zachęcam was do tego. Świat nasz wiruje z ogromną prędkością. Zrywamy z kalendarza kolejne miesiące, wymieniamy kolejne kalendarze. Niech to będzie nasz mały plan w tym Wielkim Poście. Odkurzmy stare zdjęcia i wróćmy do chwil i ludzi, którzy -naście lub -dzieścia lat temu wypełniali nasze życie. 

Tags:
dobra historiaprzyjaźń
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail