Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Polscy uczniowie z rewolucyjnym wynalazkiem. Ich projekt może ocalić życie wielu noworodków

BABY

Anna Grigorjeva | Shutterstock

Redakcja - 06.03.23

Inspiracją dla stworzenia urządzenia był chłopczyk, któremu z powodu bezdechu groziła śmierć łóżeczkowa.

Kamil Machura, Eryk Kampka i Denis Niebiałek to uczniowie 2 klasy Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. We wczorajszym (5.03) wydaniu magazynu „Dzień dobry TVN” nastolatkowie zaprezentowali prototyp kamizelki wykrywającej zanik oddechu u niemowląt.

Inspiracją dla stworzenia urządzenia był dla nich synek znajomych, któremu z powodu bezdechu groziła śmierć łóżeczkowa. „[Nasza znajoma] zakupiła monitor oddechu dostępny na rynku, lecz nie spełniał on jej oczekiwań, był mało funkcjonalny. [Ta znajoma] opowiedziała nam, jak powinien wyglądać ten monitor oddechu, a my postanowiliśmy go wykonać” – opowiadał przed kilkoma dniami na antenie TVP Eryk Kampka.

Rewolucyjny charakter wynalazku sprowadza się do jego niskiej ceny oraz wygody zastosowania. W przeciwieństwie do istniejących rozwiązań, zaprojektowana przez Polaków kamizelka nie odpina się i nie zsuwa, nie wywołuje też fałszywych alarmów. Wykonana jest także z lekkiego materiału, który nie obciąża klatki piersiowej dziecka.

Kamil Machura, Eryk Kampka, Denis Niebiałek
Kamil Machura, Eryk Kampka, Denis Niebiałek w programie „Dzień Dobry TVN”

„W wypadku niewykrycia oddechu sygnał zostaje przesłany na telefon komórkowy rodzica. Telefon wtedy piszczy, dzwoni i wibruje” – wyjaśnił na antenie „DD TVN” Kamil Machura. Wraz z kolegami przygotował on także wariant kamizelki przeznaczony dla osób dorosłych.

W tym momencie rybniccy uczniowie poszukują inwestorów, którzy sfinansowaliby dalsze prace nad urządzeniem i wdrożenie go do produkcji seryjnej.

Tags:
dziecimedycynanastolatkitechnologia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail