Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Powstała klinika „Budzik” dla dorosłych. To „prezent” na 20-lecie fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk [zobacz zdjęcia]

Klinika "Budzik" dla dorosłych w Warszawie, przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim

Piotr Molecki/East News

Redakcja - 01.03.23

Jak zaznacza aktorka i działaczka społeczna, dotychczas istniejąca placówka w Olsztynie oferowała jedynie 7 miejsc przy 600 osobach potrzebujących rehabilitacji.

Pierwsza klinika „Budzik”, przeznaczona jako miejsce rehabilitacji dla dzieci po głębokich urazach mózgu, powstała w 2013 r. przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. W ciągu 10 lat funkcjonowania udało się w niej wybudzić ze śpiączki ponad 100 dzieci. Fundatorem placówki jest założona przez aktorkę Ewę Błaszczyk fundacja „Akogo?”.

W 2018 r. ruszyły prace nad powołaniem odpowiednika „Budzika” przeznaczonego dla osób dorosłych. W ostatni poniedziałek (27.02) obiekt doczekał się swojej inauguracji. Położona w kompleksie Szpitala Bródnowskiego placówka może jednorazowo przyjąć 17 pacjentów. Pierwsi trafią do niej jeszcze w tym miesiącu.

„Dziecko najdłużej czekało tydzień na miejsce w klinice «Budzik» przy Centrum Zdrowia Dziecka. Natomiast w szczytowym okresie w Olsztynie, gdzie było siedem miejsc, w pewnym momencie było sześćset podań” – podkreśliła w trakcie uroczystości inauguracyjnej Ewa Błaszczyk.

„Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy są z nami bez względu na to czy świeci słońce, czy jest burza z piorunami, tym wszystkim, którzy byli z nami przez te 20 lat” – dodała.

Otwarcie nowej kliniki „Budzik” na zdjęciach. Zobacz galerię!

Aktorka od wielu lat zaangażowana jest w niesienie pomocy osobom po urazach mózgu jako założycielka fundacji „Akogo?”. W maju 2000 r. 6-letnia wówczas córka Błaszczyk Aleksandra doznała niedotlenienia mózgu w wyniku zakrztuszenia tabletką. Od tej pory dziewczyna pozostaje śpiączce.

„Ola leży i czeka. My ją utrzymujemy w jak najlepszym stanie, żeby mogła ewentualnie skorzystać, jeśli się pojawi coś nowego. Medycyna, którą możemy dziś wykorzystać, jest niewystarczająca” – mówiła kilka dni temu Błaszczyk w wywiadzie dla tygodnika „Wprost”.

Budowa kliniki „Budzik” dla dorosłych kosztowała ok. 55 mln PLN z czego ogromną większość środków udało się pozyskać z Funduszu Sprawiedliwości przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Zatrudnienie w placówce znalazło ok. 50 osób – specjalistów z zakresu rehabilitacji pacjentów po ciężkich urazach mózgu. Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ok. 600 osób, w tym ok. 150 dzieci.

Tags:
galeria zdjęćmedycynaniepełnosprawnośćszpital
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail