Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Kardynałowie będą płacić czynsz w pełnym wymiarze – zadecydował papież Franciszek

kardynał trzyma w ręce biret

AFP PHOTO / Alberto PIZZOLI/EAST NEWS

Katolicka Agencja Informacyjna - 01.03.23

Zdaniem Ojca Świętego obecna sytuacja ekonomiczna wymaga od wszystkich nadzwyczajnych ofiar.

Kardynałowie oraz szefowie watykańskich dykasterii i inne osoby, które pełnią kierowniczą funkcję w instytucjach Stolicy Apostolskiej i korzystają z mieszkań służbowych, czyli należących do Watykanu, będą odtąd płacić pełną cenę rynkową za wynajem. Postanowił o tym papież podczas audiencji dla prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, informując o swojej decyzji w formie reskryptu z tejże audiencji.

Jak podaje prefekt Maximino Caballero Ledo, decyzja ta jest podyktowana koniecznością pozyskania nowych środków na pokrycie „rosnących zobowiązań, jakich wymaga wypełnianie posługi wobec Kościoła powszechnego i potrzebujących w aktualnym kontekście ekonomicznym”.

Zdaniem papieża sytuacja ta wymaga od wszystkich nadzwyczajnych ofiar. „Instytucje będące właścicielami nieruchomości muszą zatem stosować wobec wyżej wymienionych osób ceny normalnie stosowane wobec tych, którzy nie pełnią żadnych funkcji w Stolicy Apostolskiej i w Państwie Watykańskim” – czytamy w reskrypcie.

​Dokument ten szczegółowo określa, kogo dotyczą rozporządzenia. Podaje ponadto, że Franciszek zakazuje watykańskim instytucjom wypłacania dodatku mieszkaniowego czy pokrywania wydatków na czynsz. Każdy wyjątek od tych rozporządzeń musi być zatwierdzony bezpośrednio przez papieża.

Tags:
kardynałpapież FranciszekpieniądzeWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail