Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 18/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Najstarszy wizerunek Jezusa odkryty w Izraelu? Znamy wyniki analizy tajemniczego pierścienia [GALERIA]

NAJSTARSZY PIERŚCIEŃ

Israel Antiquities Authority | Facebook

Karol Wojteczek - 24.02.23

Jak poinformował Urząd Starożytności Izraela, pierścień z III w. odnaleziony na pokładzie jednego ze statków zatopionych u wybrzeży Cezarei może być jednym z najstarszych zachowanych przedstawień Zbawiciela. Analizę znaleziska opublikowała brytyjska historyk chrześcijaństwa.

Na dwóch odkrytych przy wejściu do historycznego portu okrętach archeologowie odnaleźli m.in. starożytne monety oraz rzymskie figurki i dzwonki. Największą uwagę odkrywców przykuł jednak pierścień z ozdobnym kamieniem, na którym uwieczniono chłopca z owcą na ramionach. Najstarszy znany dotąd wizerunek Jezusa to ośmieszające Zbawiciela graffiti odkryte na murach rzymskiego Pałacu Cezarów. Powstało ono pomiędzy I a III w. n.e. Na połowię III w., a więc czasy bliskie powstaniu odnalezionego pierścienia, datowane są pierwsze wyobrażenia apologetyczne Jezusa. Wśród nich jednym z popularniejszych jest właśnie wizerunek Chrystusa jako Dobrego Pasterza.

Analizą odkrytego pierścienia zajęła się historyk chrześcijaństwa z Uniwersytetu w Birmingham, prof. Candida Moss. W lutym 2022 r. opublikowała ona wyniki swoich prac. Potwierdzają one datowanie izraelskiego Urzędu na czasy po Chrystusie, wskazując, że liczne katastrofy statków u wybrzeży Cezarei miały miejsce wskutek wadliwej konstrukcji wybudowanego w I w. n.e. falochronu. Badaczka przypomina jednak również, że pierwsze wyobrażenia bóstwa pod postacią pasterza pojawiły się już w starożytnej Grecji. Przedstawiano tam w ten sposób bożka Hermesa. Niemniej, jak zauważa z kolei Jacob Sharvit z Urzędu Starożytności Izraela, Cezarea była tym portem, z którego pierwsi chrześcijanie wyruszali głosić Dobrą Nowinę światu.

Brytyjska historyk przypomina ponadto, że miejscowość, w której odnaleziono znalezisko, stanowiła w III w. jeden z głównych ośrodków intelektualnych ówczesnego świata. Jako miasto portowe Cezarea była również miejscem przecinania się wielu kultur i religii. Mieszkali tu wyznawcy judaizmu, chrześcijanie, a także wyznający wciąż kulty pogańskie Grecy, Rzymianie czy Samarytanie. Żywe były także ośrodki myśli rabinicznej. Wśród wyznawców Chrystusa tamtego okresu powszechna była postawa manifestowania swojej wiary właśnie m.in. przez symbole, takie jak np. pierścienie. Jednym z najpopularniejszych symboli był właśnie wizerunek Dobrego Pasterza. Prócz niego na chrześcijańskiej biżuterii często pojawiały się ryba, kotwica i znak „Chi-rho” (litery χ i ρ w alfabecie greckim).

Zobacz co odkryto u wybrzeży Cezarei:

Tags:
archeologiaizraelJezus Chrystus
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail