Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Misjonarze potrzebują Twojej modlitwy. Adoptuj któregoś na czas Wielkiego Postu!

Akcja Misjonarz na Post

fot. arch. Racheli Kaczmarek OP

Michał Jóźwiak - 22.02.23

Akcja jest prosta. Na stronie www.misjonarznapost.pl losujesz konkretnego misjonarza i modlisz się za niego w Wielkim Poście. To wsparcie dla misji, ale też szansa na zadbanie o regularną modlitwę.

Wielki Post to czas duchowego przygotowania do Świąt Paschalnych. Wielu katolików podejmuje wówczas postanowienia. Ich celem nie jest samo odmawianie sobie słodyczy czy pomnażanie praktyk religijnych – istotą jest wyrabianie dobrych nawyków w relacji do Boga i innych ludzi. Bo w nawróceniu chodzi przecież o zmianę myślenia i patrzenia na świat, a nie tylko o nowe zewnętrzne przyzwyczajenia. Warto w tym czasie dostrzec potrzeby duchowe i materialne innych ludzi.

Misyjność jest w DNA Kościoła

Kościół od samego początku swojego istnienia był misyjny, a nawet więcej: misyjność ma wpisaną w swoje DNA.

„Kiedy w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zaczęły się prześladowania wyznawców Jezusa, Ewangelia rozprzestrzeniała się za pomocą metody kapilarnej, czyli „sączenia się” – od ucha do ucha, a może raczej od serca do serca. W tym aspekcie niezwykle ważne jest świadectwo życia. Bez tego ta metoda przekazywania wiary nie miałaby racji bytu” – podkreśla o. prof. Tomasz Szyszka SVD w rozmowie z „Misyjnymi Drogami”.

„Poganie pytali chrześcijan kim są, że zachowują się tak, a nie inaczej, skąd bierze się ich miłość i sposób życia, który budzi podziw. Do grona chrześcijan dołączało wielu kupców i żołnierzy, którzy – poprzez swoje podróże – siłą rzeczy zanosili wiarę w każdy zakątek Imperium Rzymskiego. Nie było wtedy przecież żadnych wielkich struktur, żadnej machiny instytucjonalnej, a dzieło ewangelizacji działało bardzo prężnie. Entuzjazm głoszenia był ogromny, a oni nawet nie posługiwali się słowem «misja». Wierzący po prostu dzielili się tym, co uważali za ważne” – dodaje werbista.

Akcja Misjonarz na Post
Uganda

To pokazuje wagę świadectwa każdego z nas. Misjonarze ewangelizują poprzez konkretne prace i działania w krajach misyjnych, ale wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za to misyjne zadanie Kościoła. Nie każdy może oczywiście rzucić wszystkie swoje zobowiązania i ruszyć na koniec świata, żeby dzielić się wiarą. Każdy może jednak wspierać działalność misyjną – materialnie i duchowo.

Wylosuj misjonarza na Wielki Post

Formą duchowego wsparcia wobec polskich misjonarzy jest akcja „Misjonarz na Post”. W tym roku inicjatywa ta wystartowała już po raz dziesiąty. Jej celem jest modlitewne wspieranie konkretnego misjonarza. Aby dokonać duchowej adopcji należy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wylosować osobę, za którą będziemy się modlić.

„Każda kolejna edycja naszej inicjatywy pokazuje, że misje potrzebują nie tylko wsparcia materialnego. Ono oczywiście jest ważne, bo bez niego nie da się realnie pomóc najbiedniejszym regionom, ale bardzo istotne jest to wsparcie modlitewne. Jest ono dowodem pamięci w sytuacjach kryzysowych, których na misjach przecież nie brakuje” – podkreśla o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, pomysłodawca akcji.

Akcja Misjonarz na Post
Madagaskar

Polscy misjonarze pracują w bardzo różnych miejscach i warunkach. Borykają się zarówno z upałami w Afryce, jak i mrozami w Arktyce. Ale zgodnie podkreślają, że modlitwa jest dla nich ogromnym wparciem. I każdy może podjąć się misji ich duchowego wspierania.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na świecie pracuje obecnie 1741 polskich misjonarzy. Obok ewangelizacji zajmują się też poprawą jakości życia ludzi, wśród których pracują. Budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne. Oprócz wsparcia materialnego potrzebne jest im także to duchowe.

Uczestnicy wielkopostnej inicjatywy „Misjonarz na Post” poprzez post, modlitwę, ofiarowanie cierpienia lub inne dobre postanowienia wykazują się troską o zadania misyjne, jakie stawia przed sobą Kościół. Akcji honorowego patronatu udzielili abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP oraz bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Patronem medialnym akcji jest portal Aleteia Polska.

Akcja Misjonarz na Post

Tags:
adopcjamisjeWielki Post
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail