Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Chłopiec nie mógł chodzić o własnych siłach. Grupa licealistów spełniła jego marzenie…

Cillian Jackson jedzie w specjalnym wózku stworzonym dla niego przez grupę licealistów z Farmington

Rogue Robotics - Farmington (@roguerobotics2987) | Facebook

Anna Gębalska-Berekets - 22.02.23

Cillian nie mógł chodzić o własnych siłach, a jego rodzice nie mogli pozwolić sobie na zakup wózka inwalidzkiego. Grupa licealistów zrobiła dla niego coś wspaniałego!

Cillian Jackson cierpi na rzadką chorobę genetyczną z objawami podobnymi do porażenia mózgowego. „Szczególnie trudno jest mu kontrolować swoje ciało. Ma wiele takich objawów, które można zobaczyć u kogoś, kto ma porażenie mózgowe” – opowiada Tyler Jackson.

Chłopiec potrzebował więc elektrycznego wózka inwalidzkiego. Jego rodzice nie mogli pozwolić  sobie na zakup nowoczesnego sprzętu za ponad 20 tys. dolarów. Grupa licealistów ze szkoły średniej w Minnesocie, spełniła marzenie dziecka, budując mu urządzenie mobilne, które wygląda jak samochód.                                                                                           

Licealiści budują niestandardowy wózek

Bliscy chłopca skontaktowali się z zespołem Rogue Robotics Team. Grupa licealistów z Farmington High School w Minnesocie otrzymała właśnie pomoc z programu „GoBabyGo” Uniwersytetu Delaware, który tworzy niestandardowe pojazdy dla dzieci o ograniczonej sprawności ruchowej.

„GoBabyGo” pozwala stworzyć urządzenie mobilne, które wygląda jak samochód wyścigowy. Korzystając z planów i modeli przesłanych z programu, zespół Rogue Robotics stworzył Jacksonowi elektryczny wózek inwalidzki, który został przerobiony z samochodzika Power Wheels pierwotnie przeznaczonego do zabawy na podwórku. 

Pojazd został przeprojektowany, aby lepiej pasował do konkretnych potrzeb malucha. Licealiści zmodyfikowali także układ kierowniczy i dostosowali siedzenie do oczekiwań Cilliana. „Praca nad dostosowaniem auta do dziecka zajęła nam kilka tygodni” – mówi w rozmowie z CBS News Spencer Elvebak, opiekun zespołu Rogue Robotics. 

Pasja do nauki i kreatywność

Jackson po raz pierwszy otrzymał zmodyfikowany samochodzik tuż przed Bożym Narodzeniem. Jak powiedzieli CNN jego rodzice, Tyler i Kissy, pojazd całkowicie zmienił sposób poruszania się Cilliana.   

„Kiedy wsiada do tego samochodziku, świadomie zatrzymuje się, patrzy na klamkę, włącza światła i bada wszystkie inne elementy” – podkreśla Tyler Jackson. Bliscy Cilliana planują, aby ich syn korzystał z elektrycznego wózka inwalidzkiego, dopóki nie pójdzie do szkoły. Potem, będzie mu potrzebny inny sprzęt. Jacksonowie wierzą, że do tego czasu, zakup wózka, będzie objęty ubezpieczeniem.

„Chcielibyśmy szczególnie podziękować rodzicom Cilliana za skontaktowanie się z nami i danie nam tak niesamowitej okazji, aby pomóc temu dziecku. Chcielibyśmy również podziękować naszym mentorom, którzy pomogli nam zrobić wózek jeszcze przed świętami. Cóż za wspaniały sposób na zakończenie kolejnego roku” – napisali licealiści.          

Uczniowie z Rogue Robotics planują wziąć udział w konkursach stanowych, aby pokazać niektóre z umiejętności, które wykorzystali przy tworzeniu samochodu dla Cilliana. „Rogue Robotics zostało stworzone, aby dać uczniom możliwość rozwijania zainteresowań i umiejętności pracy w grupie. Naszym celem jest promowanie pasji do nauki i kreatywności wśród przyszłych pokoleń” – czytamy na stronie internetowej zespołu.

Źródła: cbsnews.com; nypost.com; abc7ny.com; edition.cnn.com.

Tags:
nastolatkiniepełnosprawnośćpomoc
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail