Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Papież: aby pomagać innym, musimy pozwolić, by Pan był z nami

Młoda kobieta przytula z czułością i uśmiechem staruszkę

unguryanu | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 21.02.23

"Zdołamy pomóc innym, jeśli najpierw my sami pozwolimy, by Pan Bóg pomagał nam, wlał w nasze serca swoją czułość i współczucie" – mówił Franciszek na audiencji dla przedstawicieli Kręgu św. Piotra, kościelnej organizacji charytatywnej.

Franciszek wyraził ubolewanie, że nie może osobiście im towarzyszyć, kiedy udzielają ludziom wsparcia na ulicach Wiecznego Miasta. Jak jednak zapewnił, jest z nimi sercem i modlitwą. Ich działalność porównał do postawy Dobrego Samarytanina potrafiącego okazać czułość zranionemu nieznajomemu.

Czułość

„Jest to też pierwsza rzecz, którą chciałbym wam polecić: czułość. (…) Ale uwaga, nie mówię tu sentymentalizmie. Chodzi mi tu o cechę Bożej miłości, której dziś w sposób szczególny potrzeba. W społeczeństwach, które często zostały skażone kulturą obojętności i odrzucenia, my jako wierzący mamy iść pod prąd właśnie poprzez kulturę czułości, czyli zaopiekować się drugim tak, jak Bóg zaopiekował się nami, mną, tobą, każdym z nas.

Widzimy to w Ewangelii: jak Jezus podchodzi do najmniejszych, zmarginalizowanych, ostatnich. To On jest Dobrym Samarytaninem, który oddał swoje życie za nas, potrzebujących miłosierdzia i przebaczenia. I oto właśnie, moi drodzy, druga rzecz, o jakiej nie możemy zapominać: rzeczywiście kochamy innych tylko o tyle, o ile uznajemy, że zostaliśmy umiłowani przez naszego Pana i Zbawiciela.

On pomaga nam

Pomagamy o tyle, o ile czujemy, że On pomaga nam. Podnosimy innych, jeśli codziennie pozwalamy, by On podnosił nas. A tego możemy doświadczyć w ciszy modlitwy, kiedy wyzbywamy się naszych ról, stanowisk, a także masek, których Bóg nie chce, i trwamy przed Nim tacy, jakimi jesteśmy.

A wtedy On może wlać swego Ducha w nasze serca, może nam dać swoje współczucie oraz czułość. I dzięki temu możemy się rozwijać. Już nie my, jakby powiedział św. Paweł, ale On z nami! Na tym polega sekret życia chrześcijańskiego, a w szczególności posługi charytatywnej” – wskazał Ojciec Święty.

Tags:
Papieżpapież FranciszekWatykan
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail