Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Polscy księża piłkarskimi mistrzami Europy! W finale pokonali Portugalię [zobacz nagranie]

Reprezentacja Polski księży w piłce nożnej ze złotymi medalami mistrzostw Europy

fot. Episcopia Romano-Catolică Timișoara/Bistum Temeswar/Temesvári Egyházmegye | Facebook

Redakcja - Katolicka Agencja Informacyjna - 17.02.23

W trakcie całego turnieju nasi duchowni nie przegrali ani jednego meczu!

Wczoraj (16.02) w rumuńskiej Timisoarze odbył się mecz finałowy Mistrzostw Europy Księży w Futsalu [piłce nożnej halowej – przyp. red.]. W wieńczącym zawody spotkaniu reprezentacja Polski pokonała drużynę Portugalii 3:2. Trzecie miejsce zajęła Bośnia i Hercegowina po meczu ze Słowacją wygranym 4:0.

Podkreślić warto, że drogę do finału Polacy pokonali w olśniewającym stylu, zdobywając dwadzieścia bramek i tracąc zaledwie jedną (6:1 z Austrią, 8:0 z Czarnogórą i 0:0 z Węgrami w grupie, 5:0 z Rumunią w ćwierćfinale i 1:0 z Bośnią i Hercegowiną w półfinale).

W składzie naszej reprezentacji wystąpiło po pięciu kapłanów z diecezji kieleckiej oraz zamojsko-lubaczowskiej. Kapitanem zespołu był ks. Marek Łosak, a trenowania duchownych podjął się były znany piłkarz Korony Kielce Marek Parzyszek.

Obok zmagań sportowych ważnym elementem wydarzenia były wspólne msze św., celebrowane głównie przez rumuńskich biskupów, m.in. metropolitę Bukaresztu abp. Aurela Percę. Szczególną uwagę kibiców skupił też „ekumeniczny” mecz towarzyski rozegrany pomiędzy przedstawicielami księży katolickich a rumuńskimi duchownymi prawosławnymi (katolicy wygrali 1:0).

Tegoroczny turniej odbył się w dniach 13-17 lutego. Rozegrano go po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. W zawodach uczestniczyło ok. 200 księży z 16 krajów. Gospodarzem przyszłorocznej edycji mistrzostw będzie Albania.

Osoby pragnące w całości obejrzeć finałowe zmagania Polaków zachęcamy do odtworzenia nagrania poniżej:

Tags:
ksiądzpiłka nożnarumuniasport
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail