Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 09/12/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Pięć żywych osób wydobytych spod gruzów. W 11 dni po trzęsieniu!

Ratownicy przeszukują gruzy po trzęsieniu ziemi w Turcji

YASIN AKGUL/AFP/East News

Redakcja - 17.02.23

Pracujący na miejscu tragedii ratownicy wprost mówią o cudach...

Od trzęsienia ziemi na turecko-syryjskim pograniczu minęło jedenaście dób. Mimo tego, w przeszło 260 h po kataklizmie, ratownicy wciąż wydobywają spod gruzów żywe osoby. W ciągu ostatniej nocy (16/17.02) poinformowali o uratowaniu co najmniej pięciorga ludzi.

W 257 godzin po tragedii w mieście Kahramanmaras z ruin ocalono 20-kilkuletnią kobietę. Godzinę później w tej samej miejscowości wydobyto 42-letniego mężczyznę. W 260. godzinie akcji ratunkowej w jednym z miast prowincji Hatay uratowano 12-letniego chłopca. Po kolejnej godzinie w mieście Antiochia udało się zaś ocalić dwóch mężczyzn – 26- i 34-latka.

Swój udział w akcji ratunkowej zakończył w środę (15.02) oddział polskich strażaków HUSAR. Jego członkom udało się wydobyć spod gruzów 12 osób, w tym 4-osobową rodzinę. Łącznie, od momentu trzęsienia, z zawalonych budynków uratowano zaś ok. 8 tys. osób.

W przypadku akcji ratowniczych po trzęsieniach ziemi kluczowe dla życia zasypanych są pierwsze 72 godziny. Szanse na przeżycie wynoszą wówczas 74%. W czwartej dobie spadają już jednak do 22%, a w piątej do ok. 6%. Najczęstszą przyczyną zgonów wśród przysypanych, którzy przeżyli samo trzęsienie, jest hipotermia. W nocy temperatura powietrza w południowej Turcji spada do ok. 0 st. Celsjusza.

Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Turcji

***

W wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8 w skali Richtera, jakie ok. godz. 2 w nocy czasu polskiego z 5 na 6 lutego nawiedziło turecko-syryjskie pogranicze, zginęło co najmniej 40 tys. osób (stan na 15.02, na godz. 12.00), ok. 75 tys. odniosło zaś obrażenia. Zawaleniu uległo nie mniej niż 7 tys. budynków mieszkalnych, w tym liczne wielorodzinne. W regionie w dalszym ciągu odczuwalne są silne wstrząsy wtórne, które utrudniają akcję ratunkową.

Tags:
katastrofaśmierćsyriaTurcja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail