Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 18/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Pamiętacie „miasto położone na górze” z kazania Jezusa? Wkrótce doczeka się otwarcia dla pielgrzymów! [zdjęcia]

Ruiny starożytnego miasta Hippos w Izraelu

Ilana Kri | Shutterstock

Karol Wojteczek - 16.02.23

Jego mieszkańcy byli prawdopodobnie pierwszymi poganami, którzy usłyszeli Dobrą Nowinę.

Jak poinformował magazyn „National Catholic Register”, już w połowie marca powinno zostać otwarte dla odwiedzających nowe stanowisko archeologiczne w ruinach starożytnego miasta Hippos. Współcześni archeologowie i bibliści utożsamiają Hippos z „miastem położonym na górze„, o jakim wspomniał Jezus w trakcie słynnego Kazania na Górze (Mt 5,14). To prawdopodobnie stamtąd pochodził również uwolniony przez Syna Bożego opętany Gerazeńczyk (Mk 5,2).

Starożytne Hippos, znane także jako Susita, było jednym z 10. miast wspominanego w Piśmie Świętym Dekapolu – związku greckojęzycznych miast zamieszkałych przez pogan. Miejscowość położona była w pobliżu Jeziora Galilejskiego, na wzgórzu o charakterystycznym kształcie siodła, czemu zawdzięcza swoją nazwę (gr. hippos – koń). Dziś tereny te znajdują się w północno-wschodniej części Izraela, przy granicy z Jordanią.

W czasach po Chrystusie Hippos stało się jednym z „bastionów” chrześcijaństwa. W apogeum swego rozwoju miejscowość mogła poszczycić się obecnością ośmiu kościołów, w tym katedry, która była siedzibą biskupa. Niestety, w VIII w. miasto zostało zrujnowane w wyniku trzęsienia ziemi. Pozostali przy życiu mieszkańcy przenieśli się wówczas na inne tereny.

Tak wygląda dziś „miasto położone na górze”. Zobacz zdjęcia z Hippos:

Wykopaliska archeologiczne w miejscu dawnego miasta ruszyły w 1883 r. Najintensywniejsze prace w tej okolicy przypadają jednak na ostatnie 20-lecie. Uczestniczyli w nich także badacze z Polskiej Akademii Nauk oraz warszawskiego Muzeum Narodowego. W trakcie wykopalisk odkryto m.in. gigantycznych rozmiarów chrzcielnicę oraz mozaikę przedstawiającą cud rozmnożenia pokarmów. Również zaplanowane na marzec otwarcie stanowiska nie oznacza zakończenia prac archeologicznych w tym miejscu.

Na marginesie wspomnieć warto, iż inauguracji doczeka się niedługo również inne z miejsc powiązanych z działalnością publiczną Jezusa. Pod koniec grudnia ub.r. Urząd Starożytności Izraela poinformował o planach udostępnienia zwiedzającym pozostałości jerozolimskiej sadzawki Siloe. W miejscu tym Chrystus uzdrowić miał niewidomego żebraka. Szczegółowo o pracach archeologicznych tamże pisaliśmy tutaj.

Tags:
archeologiaewangeliagaleria zdjęćizraelZiemia Święta
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail