Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

5 najważniejszych książek Benedykta XVI

Benedykt XVI pisze przy swoim biurku podczas wypoczynku w Alpach w lipcu 2006 roku

OSSERVATORE ROMANO / AFP

Philip Kosloski - 08.02.23

Te pięć książek autorstwa papieża Benedykta XVI wymienia się wśród najpopularniejszych dzisiaj lektur duchowych.

W artykule opublikowanym na łamach „The Wall Street Journal” Francis X. Rocca uznał papieża Benedykta XVI za „autora bestsellerów”. Przypomniał też, że napisał on ponad 60 książek oraz liczne dokumenty w trakcie pontyfikatu, w tym trzy encykliki.

Benedykt XVI był wysoko cenionym teologiem i uczonym. I chociaż niektóre z jego pism są bardzo specjalistyczne i trudne w lekturze dla przeciętnego czytelnika, wiele innych jest przystępnych dla każdego katolika.

Oto najpopularniejsze książki zmarłego niedawno papieża według portali Goodreads i Amazon:

  1Jezus z Nazaretu

  książka Benedykta XVI Jezus z Nazaretu

  Już w trakcie pontyfikatu Benedykt XVI napisał trylogię zatytułowaną Jezus z Nazaretu. Jak wyjaśnił, te trzy książki są wyrazem jego „osobistego poszukiwania oblicza Pańskiego”. Ojciec święty ukazał życie Jezusa w trzech tomach: Od chrztu w Jordanie do Przemienienia, Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania oraz Dzieciństwo. Każda część trylogii jest próbą „przywrócenia prawdziwej tożsamości Jezusa odkrytej w Ewangeliach”.

  2Wprowadzenie w chrześcijaństwo

   W przedmowie do książki, która została opublikowana po raz pierwszy w 1968 roku, Benedykt XVI zauważa: „Mgła niepewności okrywa dziś bardziej niż kiedykolwiek pytanie o właściwą treść i sens wiary chrześcijańskiej”. Książka stanowi wybór wykładów teologicznych. Jej cel określa autor następująco: „intencja tej książki: chce ona pomóc w zrozumieniu na nowo, że wiara umożliwia człowiekowi w dzisiejszych czasach bycie naprawdę człowiekiem, chce wyłożyć wiarę bez niepotrzebnej gadaniny, ukrywającej z trudem duchową pustkę”.

   Wprowadzenie w chrześcijaństwo jest znakomitym przedstawieniem prawd wiary i w pewnym sensie poprzedza pracę późniejszego papieża nad Katechizmem Kościoła Katolickiego.

    3Duch liturgii

    Będąc kardynałem, Benedykt XVI odniósł się do książki Romano Guardiniego pt.: O duchu liturgii. Uzupełnił spostrzeżenia tam poczynione własnymi refleksjami na ten sam temat oraz na kwestię oddawania czci Bogu. Wyjaśniał wtedy: „Nie próbuję angażować się w naukową dyskusję i badania. Proponuję jedynie pomoc w zrozumieniu wiary i właściwego sposobu nadania jej centralnej formy wyrazu w Liturgii”. Liturgia była jednym z ukochanych tematów papieża Benedykta. Książka ta stanowi zaś podsumowanie podejścia do kwestii odnowy liturgii, do jakiej doszło w ubiegłym stuleciu.

    4Encykliki

    Papież Benedykt XVI podpisuje encyklikę Spe salvi

     Wśród najbardziej poczytnych tekstów papieża Benedykta XVI znajdują się encykliki napisane w trakcie pontyfikatu. Są to: Bóg jest miłością (Deus caritas est), W nadziei zbawieni (Spe salvi) oraz Miłość w prawdzie (Caritas in veritate). Encykliki, napisane w bardzo przystępny sposób i zawierające wiele głębokich prawd duchowych, są jednymi z najczęściej czytanych tekstów Benedykta XVI.

     5„Na początku Bóg stworzył…”. Cztery kazania o stworzeniu i upadku

      Listę zamyka wybór homilii wygłoszonych przez kardynała Ratzingera pod wspólnym tytułem „Na początku Bóg stworzył…”. Cztery kazania o stworzeniu i upadku. „W swoich tekstach tu pomieszczonych”Benedykt XVI skupia się na Księdze Rodzaju i proponuje odświeżone spojrzenie na historię stworzenia.

      Tags:
      Benedykt XVIksiążkaPapieżrozwój duchowy
      Wesprzyj Aleteię!

      Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

      • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
      • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
      • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
      • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
      • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
      • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

      Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

      Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

      Top 10
      Zobacz więcej
      Newsletter
      Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail