Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Dzięki Janowi Pawłowi II powrócił do Kościoła. Sekret Fernando Santosa zdradza jego przyjaciel-ksiądz

Parafia Fernando Santosa w Cascais w Portugalii

fot. Alexandre Rotenberg | Shutterstock; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Redakcja - 07.02.23

Duchowny przyznaje jednocześnie, że nasz nowy selekcjoner... nie nadaje się do śpiewania ;-)

Ks. Nuno Coelho to wieloletni proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wniebowziętej w Cascais na przedmieściach stolicy Portugalii Lizbony. Duchowny ten jest jednocześnie bliskim przyjacielem nowego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santosa. We wczorajszej (6.02) rozmowie z „Faktem” ks. Coelho zdradził kilka sekretów związanych z życiem duchowym utytułowanego trenera.

„To fantastyczny facet, który regularnie przychodzi do naszego kościoła. Bardzo często można go u nas spotkać. (…) W normalne dni robocze zazwyczaj przychodzi sam, jednak podczas weekendów odwiedza nas z żoną” – relacjonuje duchowny. „(…) ma do tego wspaniały głos. Problem w tym, że nie nadaje się do śpiewania!” – dodaje z uśmiechem.

Kościół w Cascais, do którego przychodzi Fernando Santos
Kościół w Cascais, do którego przychodzi Fernando Santos

Ks. Coelho zdradza również czynniki, które wpłynęły na powrót Santosa na łono Kościoła katolickiego (wcześniej był on członkiem Kościoła baptystycznego). „Można wyszukać w sieci mnóstwo wypowiedzi Fernando na temat polskiego papieża. To był duchowy przewodnik dla waszego obecnego trenera już od lat ’90, kiedy ten powrócił na łono Kościoła katolickiego. I to właśnie słowa i teksty Jana Pawła II sprawiły, że Fernando postanowił do nas powrócić” – wyjaśnia kapłan.

Historią swojego nawrócenia szkoleniowiec podzielił się również przed czterema laty w gronie parafian. „Przez Ciebie Pan powołał mnie na kurs chrześcijaństwa, dzięki czemu miałem okazję poznać Chrystusa żywego i obecnego wśród nas. Pamiętam dobrze, jak mówiłeś mi: «Wszystkie ołtarze są ważne, ale najważniejsze jest tabernakulum, gdy zapala się małe światło»” – mówił w trakcie ostatniego pożegnania swojego innego przyjaciela, ks. Raula Cassisa Cardoso.

Sam Santos już w pierwszym wywiadzie dla polskich mediów również podkreślał znaczenie, jakie w jego życiu odgrywa postać papieża Polaka. „Święty Jan Paweł II to dla mnie wielka osobistość. Co niedzielę chodzę na mszę do kościoła w Cascais, gdzie mieszkam. Stoi tam pomnik tego wielkiego Polaka” – mówił w rozmowie z Interią Sport. Wkrótce po ogłoszeniu swej nominacji nowy selekcjoner biało-czerwonych udał się zaś na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

„Ukrywanie wiary byłoby błędem”

Fernando Santos znany jest z publicznego świadectwa swojej wiary. Szczególnym nabożeństwem darzy Matkę Bożą, a wyjątkową sympatią – sanktuarium w Fatimie. Posługuje także jako… animator kursów przedmałżeńskich. Szerzej o historii jego nawrócenia i zaangażowaniu w życie Kościoła pisaliśmy tutaj oraz tutaj.

Także przy okazji zakończonego przed miesiącem mundialu w Katarze, na którym Santos prowadził reprezentację Portugalii, udzielił on szerokiego wywiadu nt. swojej wiary amerykańskiemu serwisowi „The Pillar”.

Moja wiara jest otwarta, aby wszyscy mogli ją zobaczyć. Ludzie wiedzą, że jestem katolikiem. Wiedzą, w co wierzę. Wiedzą, że chodzę na mszę. Wiedzą o mnie wszystko. To ważne. Byłoby błędem, gdybym ukrywał te rzeczy, kiedy jestem z nimi, a tego nigdy nie zrobię” – stwierdził wówczas.

Fernando Santos często czyta Słowo Boże w swojej parafii – jak np. podczas tej mszy świętej (zobaczycie go w nagraniu od 7:55):

„Był czas, kiedy tak naprawdę nie słyszałem o zmartwychwstaniu, a przynajmniej nigdy nie traktowałem tego zbyt poważnie. Nie traktowałem też poważnie myśli o żywej obecności Chrystusa w każdym z nas” – przyznał w tej rozmowie nowy selekcjoner Polaków. Dodał także, iż nawrócenie pomogło mu uporać się z przesądnością.

Piękne świadectwo wiary Santos dał również w 2016 r., po wygranej Portugalczyków na piłkarskich mistrzostwach Europy. „Przede wszystkim chciałbym podziękować Bogu Ojcu za ten moment i za wszystko w moim życiu” – powiedział na podsumowującej turniej konferencji prasowej.

Tags:
jan paweł IInawróceniepiłka nożnaPortugaliasport
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail