Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/04/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

O. Bartymeusz Kędzior OFM: „Przez wartościową kulturę prowadzimy ludzi do Boga” [wywiad]

Ojciec Bartymeusz Kędzior wraz z Małgorzatą Kożuchowską podczas Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku

Źródło: Festiwal Kultury Chrześcijańskiej (fkch.pl)

Maciej Piech - 04.02.23

"Prawie każdy lubi posłuchać świetnej muzyki, obejrzeć genialny spektakl teatralny czy spotkać się z lubianą i znaną osobą. To jest nasz sposób budowania żywego Kościoła – chcemy przez kulturę świadczyć o Bogu" – mówi o. Bartymeusz, franciszkanin, organizator Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku.

Przez kulturę do Boga

Maciej Piech: Organizuje ojciec co roku Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku. Przyjeżdżają bardzo znani prelegenci i goście. Gromadzi się liczna widownia. Dlaczego ojciec to robi?

O. Bartymeusz Kędzior OFM: Bo chcę odkrywać życie z pasją i budować żywy Kościół. Od samego początku, miałem – a w zasadzie mieliśmy – wielkie pragnienie, by znaleźć nową, nieco inną drogę dotarcia do człowieka. Znam wiele wspaniałych wydarzeń dla młodzieży, gdzie ewangelizacja jest głównym celem. My zrobiliśmy jednak krok w tył, żeby dotrzeć do każdego człowieka, niezależnie od tego, czy ta osoba jest wierząca i w co wierzy. Bo prawie każdy lubi posłuchać świetnej muzyki, obejrzeć genialny spektakl teatralny czy spotkać się z lubianą i znaną osobą. To jest nasz sposób budowania żywego Kościoła – chcemy przez kulturę mówić o Bogu.

Z tego co widziałem w czasie festiwalu, udaje się dotrzeć do bardzo wielu osób.

Nasz Festiwal Kultury Chrześcijańskiej to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Docieramy naprawdę do każdego: dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych. To, co nas charakteryzuje, to różnorodność zaproszonych gości. Zapraszamy aktorów, muzyków, plastyków, iluzjonistów, kucharzy, reżyserów, youtuberów, dziennikarzy czy sportowców. Tutaj, w Leżajsku, naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Świadectwem życia dzielą się osoby głęboko wierzące w Boga, które otrzymane przez Pana talenty odkrywają i pomnażają na większą chwałę Bożą.

A różnorodność podejścia do życia i wiary?

Wielość propozycji sprawia, że możemy dotrzeć do bardzo wielu osób – inne osoby przyjdą na spotkanie z o. Adamem Szustakiem, inne na koncert Piotra Cugowskiego, a jeszcze inne na Karola Okrasę, Rafała Mroczka czy na pokaz iluzjonisty. To jest świetne, ale i momentami niełatwe. Dla mnie to wyzwanie, by szukać porozumienia i wspólnych płaszczyzn z wieloma osobami. Mimo że tworzymy ten sam Kościół, to jesteśmy inni, ale mamy się wzajemnie szanować i kochać.

Czy kultura sama w sobie może ewangelizować?

Tak! Kultura chrześcijańska pokazuje wartości najwyższe, takie jak prawda, dobro czy piękno. To właśnie przyświeca Festiwalowi Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku. Odkrywamy wartościową kulturę i przez nią opowiadamy o Bogu.

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej to wielu znanych gości – zobacz zdjęcia z poprzednich edycji:

Świadectwo, które pobudza do refleksji

To teraz konkrety – jak to przekłada się na rzeczywistość? Idea jest świetna, ale czy to możliwe, żeby doprowadzić ludzi do Boga przez kulturę?

Widziałeś ilu uczestników gromadzi nasz Festiwal? Pełne sale! Szacujemy, że każdego roku ponad 10.000 osób bierze w nim udział. Staramy się zasiać ziarno, by pobudzić do refleksji. By pokazać, że da się dziś wierzyć w Boga, żyjąc pełnią życia. Dla wielu osób fakt, że takie artystyczne spotkania odbywają się we Franciszkańskim Ośrodku Kultury, że organizują je zakonnicy, staje się punktem wyjścia do zmiany postrzegania Kościoła.

Zaczyna się od spotkania np. z Marcinem Dańcem, wysłuchania świadectwa, zobaczenia, że Bóg działa w czyimś życiu, porozmawiania z nami, zakonnikami. To przetarcie szlaków, by zaprosić w drugiej kolejności na rekolekcje, adorację, nabożeństwo czy Eucharystię. I my już wiemy, że to działa. Te osoby wracają do nas (do naszego FOK-u, do kawiarni czy naszej Bazyliki) i zaczynają żyć „Bogiem z Bogiem”.

Stwarzacie możliwość, aby Pan Bóg mógł działać…

Sami nie wiemy, które treści dla kogo będą ważne. Nie znamy planów Boga, ale zdajemy sobie sprawę, że On dociera do osób przez najróżniejsze treści. Gdy po festiwalu pytam dwadzieścia osób zaangażowanych w organizację festiwalu, co było dla nich najważniejsze, to każdy mówi coś innego. Dla jednej osoby kluczowe będą treści o rodzinie, dla kogoś innego o wierze i relacji z Bogiem, a dla kogoś jeszcze o radzeniu sobie z samotnością, uzależnieniem czy depresją. Pan Bóg dotyka przeróżnych miejsc w sercach uczestników. My tylko dajemy Mu do tego możliwość, organizując przestrzeń, gdzie człowiek może usłyszeć świadectwo wierzącego. Ja tylko zapraszam gości, a jak te treści przemienią duszę uczestników, to już zależy od łaski Bożej.

Cuda i świadectwa

Zbliża się ósma edycja festiwalu, jakich znaków Bożej Opatrzności doświadczył ojciec w chwilach zwątpienia przy organizacji?

Dla mnie znakami tego, że Pan Bóg chce naszego działania i mu błogosławi, są owoce. To wydarzenie przemienia każdego: od uczestników, przez gości, po organizatorów. Po każdym festiwalu przychodzą do mnie kolejne osoby, które mają otwarte serca, by służyć za darmo przy organizacji festiwalu, w ośrodku, kawiarni, klasztorze. Ludzie nawracają się po wysłuchaniu świadectw.

Ktoś zapragnie przebaczyć, pojednać się z żoną, spędzić więcej czasu z dzieckiem. Młodzież po festiwalu przychodzi do naszych franciszkańskich wspólnot i zostaje z nami na lata. Ktoś zostanie wysłuchany i poczuje się kochany. Staramy się każdego przyjąć z największą gościnnością. Często artyści, którzy nas odwiedzają, wyjeżdżają ze łzami w oczach, bo ktoś w końcu potraktował ich jak normalnych ludzi, pozwolił się zwierzyć, nie oczekiwał niczego w zamian. Dla mnie znakiem Bożej Opatrzności są tysiące przemienionych serc. To prawdziwe cuda, które motywują do działania.

Warto tu być!

Dlaczego warto przyjechać w tym roku na Festiwal Kultury Chrześcijańskiej do Leżajska, który odbędzie się 1-14 marca 2023 we Franciszkańskim Ośrodku Kultury?

Bo możemy razem BUDOWAĆ ŻYWY KOŚCIÓŁ. Kochani! Zapraszamy Was do Leżajska! Na kolejny już Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Odkryj życie z pasją” Leżajsk 2023. Leżajsk na dwa tygodnie zamieni się w stolicę kultury chrześcijańskiej. Będzie to wielkie święto wiary. W czasie tych dni będziemy mogli inaczej spojrzeć na Boga i świat Jego wartości, ponieważ różnorodność form i treści przekazywanych przez artystów pozwoli każdemu z uczestników Festiwalu znaleźć swoją drogę do Boga.

Zaprosiliśmy wielu znamienitych gości, którzy podczas spotkań, koncertów, warsztatów, projekcji filmowych i sztuk teatralnych dzielić się będą swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga. Spotkania Festiwalowe odbywają się w nowoczesnej, pięknej multimedialnej auli Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku. Nie może was tam zabraknąć!

https://fkch.pl/
https://fkch.pl/program-2023/
https://www.facebook.com/foklezajsk

Tags:
chrześcijaństwofestiwalfranciszkaniemuzykawywiad
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail