Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ksiądz udzielił ślubu muzułmanom. Nietypowa sytuacja we Włoszech

Para trzymająca się za ręce w trakcie muzułmańskiego ślubu

Shutterstock

Redakcja - 31.01.23

Co ciekawe, rodziny młodych uczestniczyły w ceremonii zdalnie, gdyż nie mogą opuścić targanego rozruchami Iranu.

Mohammad Kodadoustan Shahraki i Faranak Forouzanjahromi to para Irańczyków mieszkających na co dzień w Genui na północy Włoch. Z ks. Paolo Farinellą młodzi poznali się kilka lat temu, gdy studiowali na miejscowym uniwersytecie.

W ostatnią sobotę (28.01) Irańczycy wzięli ślub cywilny w XVI-wiecznym Palazzo Imperiale. Na ceremoniarza wydarzenia genueński burmistrz wyznaczył zaś… ks. Paolo Farinellę.

„Mam nadzieję, że nikt nie będzie zbulwersowany, bo wiele osób pyta mnie, jak to możliwe, że ksiądz katolicki udziela ślubu cywilnego muzułmanom. Jestem obywatelem włoskim i dlatego mogę zostać oddelegowany przez burmistrza do udzielenia ślubu cywilnego” – wyjaśnił duchowny w rozmowie z dziennikiem „La Repubblica”.

W uroczystości, poprzez aplikację Zoom, udział wzięli także krewni młodych, przebywający w Iranie. Z uwagi na targające krajem niepokoje społeczne, nie byli oni w stanie uczestniczyć w wydarzeniu osobiście.

Tags:
IslamksiądzślubWłochy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail