Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

16-latek ratuje cztery osoby przed utonięciem. „Nie mogłem pozwolić, by ktoś zginął”

Corion Evans

ABC24 Memphis | YouTube

Anna Gębalska-Berekets - 27.01.23

16-letni Corion Evans został okrzyknięty bohaterem po tym, jak wskoczył do rzeki, aby uratować trzy nastolatki i funkcjonariusza policji. „Pomyślałem, że nie mogę pozwolić na to, aby ktoś z tych ludzi zginął. Musieli wydostać się z wody” – tłumaczył.

Corion Evans uratował życie trzech dziewcząt i policjanta, po tym jak samochód nastolatek wpadł do rzeki w pobliżu Pascagoula, miasta w stanie Missisipi, w południowej części Stanów Zjednoczonych.                 

la suite aprés cette publicité

W rozmowie z lokalną stacją telewizyjną WLOX, 16-latek tłumaczył, że gdy był w pobliżu zdarzenia, zauważył pojazd z trzema nastoletnimi dziewczynami w środku. „Tylko niewielka cześć ich samochodu była jeszcze nad wodą” – relacjonował Corion. Evans i jego przyjaciele, Karon „KJ” i Caleb Bradley, wskoczyli sami do rzeki i pomogli dziewczynom wydostać się z zatopionego auta na jego dach. „Pomyślałem, że nie mogę pozwolić na to, aby ktoś z tych ludzi zginął. Musieli wydostać się z wody” – podkreślił chłopak.

la suite aprés cette publicité

„Gdyby nie pan Evans, to mogłoby się to skończyć tragicznie”

Dziewczyny najwyraźniej zjechały z autostrady międzystanowej prosto do wody, podążając za błędnymi wskazaniami samochodowej nawigacji. Ich auto zaczęło tonąć. Z pomocą poszkodowanym nastolatkom ruszył także miejscowy policjant, Gary Mercer. Niestety mężczyzna sam wpadł w kłopoty, więc Evans uratował też jego. 

la suite aprés cette publicité

„Widziałem policjanta. Tonął. Schodził pod wodę i krzyczał: «Pomocy!» Więc podpłynąłem tam. Podpłynąłem, złapałem policjanta i płynąłem z nim z powrotem do miejsca, gdzie poczułem dno i mogłem wstać” – powiedział 16-letni bohater.

la suite aprés cette publicité

Szef lokalnej policji, Brandon Ashley, wydał po tym zdarzeniu specjalne oświadczenie: „Departament policji i ja doceniamy odwagę i bezinteresowność pana Evansa, którą pokazał ryzykując własne bezpieczeństwo, aby pomóc ludziom w niebezpieczeństwie. Gdyby pan Evans nie udzielił im pomocy, to mogłoby się to skończyć tragicznie, a dzięki niemu wszyscy zostali uratowani i są bezpieczni” – zaznaczył mundurowy.

Mama nastolatka, Marquita Evans, jest dumna z syna i podziwia go za jego wytrwałość, odwagę i empatię. „Byłam naprawdę dumna z Coriona, ponieważ w tamtej chwili nie myślał tylko o sobie. Naprawdę próbował wyciągnąć tych wszystkich ludzi z wody” – mówiła kobieta. „Cieszę się, że nic mu się nie stało, gdy próbował ratować życie innych ludzi” – dodała.

„Uratował mi życie tuż przed moim ostatnim oddechem”

Jedna z poszkodowanych osób, 19-letnia Cora Watson, powiedziała, że 16-latek „uratował jej życie, tuż przed ostatnim oddechem”. „Kołysałam się w górę i w dół, walcząc o życie” – podkreśliła.

la suite aprés cette publicité

„Wiedziałam, że jeśli jeszcze trochę wody dostanie się do moich płuc, to umrę. Kiedy myślałam, że to już koniec, wtedy Corion mnie złapał” – dodała Watson.

la suite aprés cette publicité

Dziewczyna jest wdzięczna Evansowi, że żyje, chociaż przyznaje, że wciąż dochodzi do siebie po tym traumatycznym doświadczeniu. „Nie mogę jeszcze wejść do żadnego ciemnego pokoju, który jest czarny jak smoła, ponieważ automatycznie wracam myślami do tego, co działo się wtedy w wodzie. Niespodziewanie zaczynam słyszeć ten szum wody” – opowiada Cora.

Evans przyznaje, że po akcji ratunkowej w wodzie odczuwał ogromne zmęczenie, bolały go nogi i ręce. „W tej wodzie mogło się zdarzyć wszystko. Wtedy nie myślałem o tym, co będzie” – opowiada.

Oficer Mercer i trzy nastolatki zostali zabrani po tym incydencie do szpitala. Ich życiu i zdrowiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, więc szybko wrócili do swoich domów i codziennych obowiązków.

la suite aprés cette publicité

Nie wszystkie anioły mają skrzydła

Także burmistrz Moss Point, Billy Knight, podziękował Corionowi za odwagę i wręczył mu dyplom uznania. „Jesteśmy dumni z młodego człowieka, że miał odwagę zapomnieć o sobie i wskoczyć do wody, aby ratować życie innych” – powiedział polityk w rozmowie z agencją Associated Press. „Często wystarczy choć raz postawić innych ponad sobą” – dodał.

Postawę 16-letniego Coriona docenili też internauci. Na profilu Moss Point Police Departament na Facebooku pojawiło się mnóstwo komentarzy z gratulacjami i słowami uznania. „Corion Evans, dziękuję za pomoc i taką postawę. Ten świat potrzebuje więcej młodych ludzi takich jak ty”; „To nie jest coś, co każdy mógłby zrobić. To jest niesamowite. Co za bezinteresowny akt odwagi”; „Jesteś najlepszym przykładem odwagi i dobrym Samarytaninem”; „Nie wszystkie anioły mają skrzydła, ale są tam gdzie trzeba, kiedy ktoś ich potrzebuje”; „Są na świecie dobrzy ludzie. Miło przeczytać czasem coś inspirującego. Dobra robota, Corion. Twoje bezinteresowne działania uratowały te kobiety. Mam nadzieję, że będziesz miał wspaniałe życie. Gratulacje!” – to tylko niektóre wypowiedzi.

Źródła: wlox.com; fox29.com; vibe.com; abcnews.go.com; abc7news.com; Moss Point Police Departament/Facebook.

Tags:
dobra historiapomoc
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail